Słonie morskie są jak okręty podwodne

slon-morskiWyspa Macquarie na południe od Nowej Zelandii. Pomimo że wieje silny wiatr, słychać ryk słoni morskich walczących o samice. Zwycięzca będzie panował nad całą plażą i władał haremem składającym się z ośmiu pań.

Przegrany musi opuścić plażę. Wejście do wody oznaczałoby jednak samobójstwo: rany zadane przez silniejszego, a zwłaszcza zapach krwi natychmiast zwabiłyby rekiny. Dlatego słonie morskie czekają często kilka godzin, nim ponownie zanurzą się w wodach oceanu.

Jeszcze kilka lat temu naukowcy niewiele wiedzieli na temat zwyczajów słoni morskich. Dzięki badaniom profesora Burneya Le Boeufa wiemy, że zwierzęta te są najlepszymi nurkami wśród ssaków. Udowodniono, że są w stanie przebywać na głębokości 816 metrów! Każdy z okrętów podwodnych z czasów drugiej wojny światowej zostałby tam zmiażdżony przez ciśnienie mas wody.

Większą część swojego życia słonie morskie spędzają pod wodą. Ich organizm przystosował się do otaczających warunków do tego stopnia, że ssaki te podczas snu przestają oddychać. Nie oddychają również wtedy, kiedy śpią na plaży. Przed zaśnięciem biorą głęboki wdech, który zaopatruje ich organizm w powietrze na około 10 minut. Następnie budzą się, żeby znowu zaczerpnąć powietrza. Sytuacja ta powtarza się dopóty, dopóki słonie morskie się nie wyśpią.