Kolumnea Columnea

ColumneaOjczyzną tych roślin są tropikalne puszcze Ameryki Południowej. Znanych jest około 125 gatunków tego rodzaju. Często rosną na drzewach (takie rośliny nazywamy epifitami) i w szczelinach skał.

W mieszkaniach uprawia się głównie gatunek Columnea hirta- kolumnea szorstka. Pochodzi z Kostaryki. Ma liście długości około 3 cm, osadzone gęsto na zwisających pędach, kwitnie od marca do maja. „Trąbkowate”, karminowoczerwone kwiaty wyrastają pojedynczo u nasady liści. Po sztucznym zapyleniu wytwarza owoce – białe jagody.

Kolumnea ma bardzo duże wymagania co do ciepła i wilgotności powietrza. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze oświetlonych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Potrzebuje ziemi próchniczej, luźnej i kwaśnej.

PODLEWANIE: umiarkowane i regularne. Wskazane jest częste, ale nie bezpośrednie zraszanie (zamgławianie). Używać należy miękkiej, odstałej wody, na stanowiskach chłodniejszych podlewać mniej intensywnie.

NAWOŻENIE: co tydzień nawozami nie zawierającymi wapnia, zimą znacznie rzadziej.

ROZMNAŻANIE: kolumneę najlepiej rozmnażać wiosną z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych z dwoma lub trzema parami liści. Podłoże musi być ciepłe – najlepiej około 20-25°C. WAŻNE: Pamiętajmy, że pąki kwiatowe tworzą się podczas 6-tygodniowego spoczynku przy temperaturze 12-15°C i przy skąpym podlewaniu.