Wybór miejsca na ogród

Wybór miejsca na ogród zależy głównie od nas, jednak należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę by ogród był z cichej strony domu (np. jeżeli z jednej strony przebiega ulica), wszak ma on nam służyć za miejsce odpoczynku.

Następnie trzeba się zorientować w stanie gruntu. Jeżeli w miejscu naszego przyszłego ogrodu rośnie dużo trawy oraz wszelkiej innej roślinności to nie ma problemu, jeżeli jednak roślinność ta jest uboga to najprawdopodobniej będzie trzeba zakupić specjalną ziemię ogrodową oraz odpowiednio dbać o nawadnianie i meliorację terenu.

Kolejną rzeczą jest zrobienie planu ogrodu. Musimy ustalić jakie rośliny oraz drzewa i krzewy chcemy w nim zasadzić i zastanowić się jak ogród będzie wyglądał za kilka lat kiedy one urosną. Częstym błędem jest za gęste upychanie roślinności, która gdy urośnie blokuje sobie nawzajem światło przez co nasz ogród zaczyna umierać i dziczeć.

Oczywiście należy pamietać jeszcze o funkcji jaką ogród ma pełnić. Czy ma być to mały przydomowy ogródek z małym stolikiem, który będzie służył jako dobre miejsce do wypicia kawy, czy ma być to miejsce, w którym możemy odpoczać od zgiełku miasta, czy może ma on pełnić rolę swoistego placu zabaw dla dzieci. A może wszystkie te funkcje naraz?

Przykład ogrodu rekreacyjno – spacerowego. Roślinność niska oraz ciekawe rozmieszczenie ścieżki oraz rzadko występujące drzewa sprawiają, iż czujemy się jak w małym parku.

Warto zmierzyć dokładnie powierzchnię ogrodu i zrobić sobie choćby najprostszy szkic aby uniknąć problemów i poszukać ciekawych pomysłów