Egzotyczne byliny kwiatowe / kwiaty wieloletnie

W artykule tym zaprezentujemy kilka wieloletnich bylin kwiatowych, które na pewno podniosą prestiż naszego ogrodu.

Trytoma groniasta: bardzo okazała bylina, jej liście są równowąskie i zawsze tworzą zwarte kępy. Kwiaty wyrastają spośród liści na sztywnych pędach. Kwiaty są kłosowate i trochę wyglądem przypominają podłużną szczotkę. Bylina osiąga wysokość do jednego metra. Kwiat powinno sadzić się pojedynczo. Najlepiej komponuje się z niskimi iglakami oraz idealnie nadaj się na skalniaki. Trytoma kwitnie od czerwca do września i uwielbia nasłonecznione stanowiska. Zimą musimy pamiętać aby okryć nasz kwiat grubą warstwą liści, gdyż jest on bardzo wrażliwy na zimno.

Pysznogłówka: jest to roślina osiągająca do 90 centymetrów wysokości z przypominającymi dumnie podniesione głowy kwiatami. Kwiaty mogą mieć różne barwy poczynając od wiśniowej przez białą, różową, bordową po czerwoną. Jej liście są szorstkie i posiadają aromatyczny zapach. Pysznogłówka idealnie nadaje się na wysokie rabaty kwiatowe i dobrze się prezentuje gdy jest posadzona w większej grupie. Roślina niestety kwitnie tylko dwa miesiące (od czerwca do lipca). Najbardziej lubi stanowiska słoneczne. Dodatkowo musimy pamiętać, iż przed posadzeniem należy dobrze nawieźć glebę obornikiem, torfem lub innymi nawozami organicznymi.

Lilia kólewska: rodzaj lilii posiadającej dwukolorowe kwiaty (białe od środka i karminowo-różowe od zewnątrz). Kwiaty lilii są silnie pachnące a sama roślina rośnie do wysokości 150 centymetrów. Roślina kwitnie w lipcu oraz sierpniu, jednak dopiero na trzeci rok od zasiania. Lilie uwielbiają stanowiska dobrze nasłonecznione.