Rozmnażanie skrętnika

skretnik1Skrętniki możemy rozmnażać z nasion lub z sadzonek liściowych.

Siew. Nasiona skrętników są bardzo drobne. Wysiewamy je na powierzchnię dobrze przesianego i wyrównanego podłoża i nie przykrywamy ich ziemią. Delikatnie je zraszamy, po czym nakrywamy pojemnik szkłem lub folią. Rośliny wschodzą po 7-14 dniach. Ponieważ łatwo gniją, trzeba je często wietrzyć. Gdy wypuszczą 1-2 listki, po raz pierwszy je pikujemy. Czynność tę powtarzamy jeszcze kilkakrotnie, w miarę wzrostu siewek. Skrętniki wysiane wczesną wiosną kwitną jeszcze w tym samym roku.

Sadzonki liściowe. Najlepiej przygotować je wiosną lub na początku lata. Na sadzonki nadają się w pełni wykształcone dojrzałe liście, bez śladów uszkodzeń. Zwykle liście tniemy wzdłuż na pół lub w poprzek na kilka części. Nieduże liście dobrze ukorzeniają się też w całości, jeśli zanurzy się w podłożu ich ogonki.

Przygotowanie sadzonek liściowych:

1 – odcinamy po 2-3 cm blaszki liściowej (wierzchołek i nasadę ogonka),

2 -obcinamy brzegi liścia (około 0,5 cm szerokości),

3 – ścinamy żyletką nerw główny, pozostawiając tylko 1/3 jego grubości i przecinamy liść wzdłuż nerwu,

4 – połówki liścia tniemy na odcinki długości 2-4 cm.

W ziemi robimy bruzdkę i sadzonki płytko zagłębiamy w podłożu nerwem do dołu (warto je wcześniej zanurzyć w ukorzeniaczu). Sadzonki powinny być lekko nachylone, tak aby wierzchnia strona liścia znajdowała się na górze. Po 3-4 tygodniach zwykle się ukorzeniają. Z każdej wyrasta po kilka roślinek, które sadzimy w doniczkach, gdy wypuszczą po 3-4 listki. W ten sposób z jednego liścia można uzyskać aż kilkadziesiąt skrętników.