Sadzenie roślin w seramisie

seramisRośliny uprawiane w seramisie sadzi się w pojemnikach bez otworów. Może to więc być nawet szklany kielich, metalowa puszka lub porcelanowa salaterka. Jeżeli podlewamy rośliny zgodnie ze wskazaniami miernika wilgotności, w naczyniu nigdy nie zgromadzi się nadmiar wody i nie ma niebezpieczeństwa, że zgniją korzenie.

Przygotowujemy wodoszczelny pojemnik (jeśli jest ażurowy, trzeba go wyłożyć folią), znacznie większy od doniczki, w której roślina dotychczas rosła. Ostrożnie wyjmujemy roślinę wraz z bryłą ziemi i umieszczamy w nowym pojemniku, napełnionym granulkami do 1/3 wysokości. Zasypujemy korzenie seramisem. Najlepiej, jeżeli 1/3 objętości pojemnika zajmują korzenie z ziemią, a 2/3 –    granulki. Wskaźnik podlewania wkładamy w bryłę korzeniową tak głęboko, aż dotknie granulek seramisu znajdujących się pod spodem, a następnie nalewamy do pojemnika wody do 1/4 jego objętości.

Po podlaniu granulki wchłaniają wodę w ciągu 2-4 godzin. Wtedy też zmienia się kolor paska na wskaźniku wilgotności.

Nawożenie. Seramis jest podłożem jałowym, dlatego posadzonym w nim roślinom trzeba dostarczać pożywienia. Do torebek z granulatem można dokupić płynny nawóz do roślin o ozdobnych liściach lub roślin kwitnących. Jego niewielką ilość należy dodawać do wody –    przy każdym podlewaniu w okresie wegetacji i co drugim zimą.