Gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej

Gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej.

Dobrze, że nie musimy ponosić kosztów za korzystanie z deszczu! W ciągu roku z nieba spada ogromna ilość wody. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, by ją gromadzić, zwłaszcza że deszczówka jest czysta, nie zawiera soli mineralnych i chloru. Doskonale nadaje się do podlewania roślin doniczkowych i rosnących w ogrodzie. Aby deszczówkę w pełni wykorzystać, dachy wszystkich budynków na terenie ogrodu zaopatrujemy w rynny, a pod rury spustowe podstawiamy beczki. Te ostatnie możemy łączyć z innymi zbiornikami, co znacznie zwiększa objętość gromadzonej wody. Przynajmniej raz do roku beczki opróżniamy i dokładnie czyścimy.

Istnieje także możliwość pozyskiwania wody z produkowanych ścieków. W pełni ekologicznym rozwiązaniem są przydomowe hydrobotaniczne oczyszczalnie ścieków, w których wykorzystuje się zdolność roślin bagiennych do rozkładania substancji białkowo-tłuszczowych. Najpopularniejsze to oczyszczalnie trzcinowe. Trzciny najbardziej efektywnie redukują związki azotu i doskonale napowietrzają ścieki. Woda uzyskiwana w oczyszczalniach hydrobotanicznych znakomicie nadaje się do podlewania ogrodu. Opis wykonania takiej oczyszczalni znacznie wykraczałby poza ramy tego poradnika. Pozostają nam zatem dwa rozwiązania: albo skorzystamy z usług wyspecjalizowanej firmy, albo zgromadzimy więcej beczek na deszczówkę.

Deszczówkę możemy magazynować w beczkach lub innych pojemnikach wykonanych z plastiku czy metalu. Rzadziej stosuje się cysterny wkopane w ziemię. Wypełnione wodą beczki stają się bardzo ciężkie. Dlatego ustawiamy je na solidnym podłożu. Każdy z takich pojemników warto zaopatrzyć w pokrywę i kran. Kran powinien znajdować się nieco powyżej dna beczki, nad warstwą ewentualnych osadów, i wystarczająco wysoko nad poziomem gruntu, tak byśmy mogli podstawić pod niego konewkę. Pojemnik należy także zaopatrzyć w rurę przelewową, dzięki której nadmiar wody nie będzie spływał po ściance beczki. Spływająca woda mogłaby rozmiękczyć podłoże, na którym stoi zbiornik, i w efekcie doprowadzić do jego wywrócenia. Najlepiej, jeśli rurą przelewową odprowadzamy nadmiar wody do kolejnej beczki.

Jeżeli na zbiorniki wybieramy ładne pojemniki, które dodatkowo obsadzamy ciekawą roślinnością, mogą stać się bardzo atrakcyjnym elementem ogrodu. W ogrodach wiejskich wspaniale prezentują się otwarte naziemne rynny z kamienia, przykryte płytami tylko na odcinkach drogi. Możemy odprowadzać nimi wodę do miejsc, w których zapotrzebowanie na nią jest największe.