Chwasty na trawniku

Chwasty to gatunki obce, które wyrastają wśród kępek trawy. Rośliny te konkurują z trawą o światło, wodę i składniki pokarmowe. Ich obecność jest jednym z objawów choroby naszego trawnika. Na zadbanej, dobrze uprawianej murawie trawa rozrasta się i głuszy inne rośliny. Jeśli jednak zostanie osłabiona przez mróz, suszę czy nadmierne opady, natychmiast rozwijają się chwasty, bardziej od niej odporne.

W jaki sposób chwasty trafiają na trawnik? Po pierwsze, ich nasiona bardzo długo zachowują zdolność do kiełkowania i cierpliwie czekają na odpowiednie warunki. Mogły znaleźć się więc w glebie, zanim założyliśmy trawnik. Przenosi je także wiatr z sąsiednich działek, a zdarza się też, niestety, że znajdują się wśród nasion gotowych mieszanek traw.

Chwastnica jednostronna, włośnica zielona i sina, gwiazdnica pospolita, rdest ptasi, przymiotno kanadyjskie, rumianek pospolity, tasznik, tobołki, komosa – to chwasty występujące głównie na nowo zakładanych trawnikach, gdzie siewki traw nie zdążyły się jeszcze dostatecznie rozkrzewić, lub w miejscach, gdzie całkiem zanikła trawa.

Zwalczanie: częste koszenie i nawożenie trawnika lub zastosowanie środków chemicznych (herbicydów). Polecane preparaty: Chwastox D lub M, Aminopielik D i P, Pielik.