Media w ogrodzie

Słupy i linie energetyczne

Na terenie ogrodu mogą znajdować się słupy i linie energetyczne. Nawet jeśli nie doprowadzają one prądu do naszego domu, musimy zadbać o swobodny dostęp do nich i nie wolno nam pozwolić, by obrastały je rośliny, np. pnącza. Te mało efektowne obiekty możemy spróbować przysłonić drzewem o wąskim, strzelistym pokroju, np. jałowcem skalnym (Juniperus scopulorum) odm. ‘Skyrocket’ lub wspaniale kwitnącą wiśnią Amanogawa.

Pokrywy studzienek

Pokrywy studzienek kanalizacyjnych lub szamb to kolejne wyzwanie dla ogrodnika. Przede wszystkim postarajmy się o to, by nie wystawały powyżej poziomu gruntu. W tym celu możemy je obsypać nieco ziemią, dbając oczywiście o jak najłatwiejszy dostęp do nich. Prostym, a przy tym bardzo skutecznym sposobem ukrycia tych elementów jest ustawienie na nich pojemnika z kwiatami – może to być większa donica lub kilka mniejszych.

Zbiorniki z olejem i gazem

Zazwyczaj także i takie zbiorniki wymagają osłony. Nie wolno nam niczego przymocowywać do nich bezpośrednio, ale możemy ustawić trejaż lub kratownice, które je zakryją. Przesłonę mocujemy w odpowiedniej odległości od zbiornika, tak by nie zakłócała właściwej cyrkulacji powietrza. Wilgoć osiadająca na zbiorniku może prowadzić do korozji. Pamiętajmy także, aby przesłony nie utrudniały swobodnego dojazdu do zbiornika.

Instalacja deszczowa

Instalację zbierającą wodę opadową z dachów, tarasów czy podjazdów podłączamy do głównej rury odprowadzającej wodę deszczową. Nie wolno łączyć jej z instalacją kanalizacyjną! W nisko położonych miejscach ogrodu, w których często tworzą się zastoiska wody, być może konieczne będzie zamontowanie dodatkowych studzienek. Poszczególne elementy instalacji deszczowej warto nanieść na mapę, podobnie jak rozmieszczenie przewodów kanalizacyjnych.

Te ostatnie najłatwiej zlokalizować zimą, ponieważ na nich śnieg topnieje szybciej. Pamiętajmy, aby studzienki utrzymywać w czystości Jesienne liście często je zapychają.