Ogród japoński – w harmonii z naturą

Ogrody japońskie charakteryzują się dokładnym rozplanowaniem elementów ogrodowych, w taki sposób aby harmonijnie ze sobą współgrały oraz były zarazem symbolem prostoty, spokoju i piękna. Ogrody japońskie są z reguły nieduże i służą głównie jako miejsce do relaksu oraz regeneracji sił. Małe patio czy taras przed domem idealnie nadają się na miejsce do stworzenia takiego ogrodu.

Obowiązkowym elementem, który w takim ogrodzie musi występować jest woda. Woda może stać nieruchomo w małym oczku wodnym czy stawiku z rybami lub też możemy zakupić niedrogą fontannę dostępną w wielu supermarketach (np. w castoramie). Kolejnym elementem niezbędny do utrzymania harmonii ogrodu są duże, gładkie kamienie. Aby takie kamienie zdobyć najlepiej podjechać samochodem z przyczepką do małej rzeczki lub strumienia.

Jeżeli chodzi zaś o nawierzchnie to najlepszym wyborem jest regularnie grabiony żwir. W celu podniesienia wygody poruszania się po ogrodzie, można w żwir wkopać spore kamienie, ale powinny być one ustawione w taki sposób, żeby każdym kolejnym krokiem można było przejść na kolejny kamień.

Rośliny w ogrodzie japońskim muszą być interesujące przez cały rok. Wybieramy rośliny posiadające bardzo duże i ciekawe liście, kwiaty oraz inne barwne rośliny ograniczamy do minimum i stawiamy je tylko w kluczowych miejscach, tak aby rozświetlały nasz ogród. W ogrodzie japońskim poleca się sadzić m.in kwitnące wiśnie, azalie, jaśmin, kamelie, karłowate sosny czy pigwowce japońskie. Do oczka idealnie nadają się lilie wodne.

Warto też podkreślić charakter ogrodu poprzez posadzenie bambusów czy zagospodarowania miejsca na drzewko bonsai. Dodatkowo można nasze zaciszne miejsce udekorować wschodnimi dekoracjami np. małym posążkiem buddy.