Poprawa właściwości gleby

Poprawa właściwości gleby.

Gleba, którą zastajemy w naszym ogrodzie, powinna być dla nas jedynie punktem wyjścia. Poprzez zabiegi poprawiające jej strukturę, nawożenie organiczne i mulczowanie, z pewnością zdołamy poprawić jej właściwości. Po kilku latach odpowiednich działań efekty naszej pracy będą bardzo wyraźne. Aby założyć ogródek warzywny, musieliśmy z mężem zburzyć stary, asfaltowy podjazd. Ziemia pod nim była oczywiście wyjątkowo marna. Głęboko ją przekopaliśmy, dodając sporo kompostu i obornika. Już po pierwszym roku w naszym nowym warzywniku uzyskaliśmy niezłe plony. W niektórych miejscach wysiew delikatnych nasion był wprost niemożliwy, ze względu na dużą ilość zbitych grud ziemi. Zasadziliśmy tam sadzeniaki, a niektóre warzywa, np. sałatę, fasolkę szparagową czy słodką kukurydzę, uprawialiśmy pod szkłem z rozsad.

Sposoby poprawy właściwości gleby.

Stare ogrodnicze porzekadło mówi: „odżywiaj glebę, nie roślinę”. Rzeczywiście, nawożenie naturalne dostarcza glebie materii organicznej będącej głównym źródłem składników pokarmowych dla żyjących w niej organizmów. Dzięki materii organicznej rozwija się w glebie życie biologiczne, które ma wpływ na strukturę gleby i jej właściwości chłonne. W rezultacie tej materii gleby lekkie zwiększają swoją pojemność wodną i żyzność, a gleby gliniaste stają się mniej zwięzłe. W naturze ziemię odżywiają rozkładające się rośliny, ich liście, pędy i korzenie. Z ogrodu zazwyczaj usuwamy obumarłe rośliny lub ich części. A skoro już sprzątamy to naturalne bogactwo, warto składować je na kompostowniku. Uzyskamy w ten sposób wspaniały nawóz, którym wzbogacimy glebę. Właśnie tak postępuje sama natura.

Aż do 75% składu materiału roślinnego, który dostaje się do gleby, może stanowić woda. Reszta to przede wszystkim węgiel, tlen, wodór oraz składniki mineralne, takie jak: azot, fosfor, potas siarka, wapń, magnez i mikroelementy, które uwalniają się podczas procesu rozkładu. Kiedy materia organiczna przedostanie się do gleby, atakuje ją prawdziwa armia organizmów glebowych. Jak widać, dodawanie do gleby materii organicznej ożywia ziemię w dosłownym znaczeniu.