Berberys 'Klugowski’ (Berberis Klugowski)

Berberys 'Klugowski’ (Berberis Klugowski)
Opis:Zimozielony, wolno rosnący, zwarty krzew do 1 m wys. Liście jasnozielone, drobne, wąskie, lancetowate. Brzegi liści z licznymi, kolczastymi ząbkami wywinięte pod spód. Liczne, sztywne ciernie do 2 cm dł. Kwiaty żółte. Odmiana odporna na mrozy.

Berberys 'Kórnik’ (Berberis Kórnik)
Opis: Krzew gęsty, krzaczasty, wolno rosnący do 1,5 m wys. Pędy wyprostowane, młode przyrosty jasnoczerwone. Liście pstre zielono-białe. Kwiaty drobne, jasnożółte. Owoce liczne, podłużne, czerwone i błyszczące.

Berberys brodawkowaty (Berberis verruculosa)
Opis: Wolno rosnący, zimozielony, gęsty, niski i rozłożysty krzew do 1 m wys. Gałęzie wygięte ku ziemi. Liście drobne, jajowate dł. do 2,5cm, sztywne, błyszczące, ciemnozielone, pod spodem sinozielone o brzegu falistym, podwiniętym i kolczasto ząbkowanym. Kwiaty złocistożółte, po 1-2 na gałązkach. Owoce wydłużone, ciemnogranatowe z sinym nalotem. Stosunkowo wytrzymały na mrozy. Sadzić w miejscach osłoniętych i okrywać na zimę. Wymaga gleby starannie pielegnowanej i żyznej. Polecany do małych ogródków przydomowych na rabaty i do ogrodów skalnych.