Pestycydy w ogrodnictwie

Pestycydy są to środki, które zabijają niechciane szkodniki na uprawach oraz w ogrodach.

Mankamentem używania takich środków jest fakt, iż są one również szkodliwe dla zwierząt domowych oraz ludzi. Zawierają one często środki takie jak (uwaga długie nazwy): 2,4-dichlorophenoxyacetic acid (jak ktoś przetłumaczy to niech napisze ;]). Dobry ogrodnik przed rozpoczęciem stosowania pestycydów powinien zwrócić uwagę na projekt ogrodu. Powinien on uwzględniać jak najwięcej roślin, które pochodzą z danego obszaru geograficznego, gdyż są one uodpornione na ataki występujących w tym obszarze szkodników.

Usuwanie pestycydów

Jeżeli już jednak chcemy mieć egzotyczne rośliny to warto zainwestować w ziemię, która jest odpowiednia dla ich rozwoju oraz zawiera mikroorganizmy, które pomagają ją chronić.

Warto również stosować naturalny kompost w miejsce nawozów sztucznych. Składowanie domowych odpadów organicznych na kompoście a następnie nawożenie nim roślin sprawia, że ziemia staje się bardziej żyzna, korzenie rośliny są lepiej napowietrzone oraz są w stanie lepiej zatrzymywać wodę. Dodatkowo nawóz z kompostu stwarza dobre warunki dla rozwoju przyjaznych rośliną mikroorganizmów (pestycydy niszczą zarówno przyjazne jak i nieprzyjazne inskety).

Masowe opryski pestycydami

Jeżeli jednak musimy używać pestycydów to warto wybrać produkty organiczne takie jak BT. Jest to substancja wytwarzana przez niektóre odmiany gąsienic. Udowodniono naukowa, że zwalcza ona niechciane mikroorganizmy tak samo skutecznie jak niektóre pestycydy. Jest za to nieszkodliwa dla przyjaznych bakterii, insektów oraz robaków.

Musisz się pozbyć ślimaków w ogródku lub w swoich mały warzywniaku? Obłóż rośliny dookoła czarną folią z reklamówek ogrodniczych. Co ranek zwijaj folie i wyrzucaj wszystkie ślimaki oraz inne insekty, które się na niej zatrzymają. Metoda ta wymaga tylko trochę pracy a dzięki temu nasz ogródek jest wolny od szkodliwych substancji chemicznych.

Szkodliwość pestycydów

Pamiętajmy: pestycydy są silnymi środkami chemicznymi, którymi z łatwością mogą się zatruć domowe zwierzęta oraz dzieci. Ograniczajmy ich użycie do absolutnego minimum!