Pożyteczne owady i pająki

Pożyteczne owady i pająki

Aby zwabić do ogrodu bzygi, czyli owady należące do rzędu muchówek, przypominające wyglądem pszczoły, wystarczy uprawiać różnorodne gatunki kwiatów. Larwy bzygów są niewielkimi, dziwnymi stworzonkami, półprzeźroczystymi, o barwie zielonkawobrązowej. Nie są być może piękne, zjadają jednak spore ilości mszyc, podobnie jak larwy i osobniki dojrzałe złotooków i biedronek. Dorosłe biedronki i złotooki zimują pod liśćmi, korą, a nawet w budynkach mieszkalnych.

Chrząszcze pełnią ważną funkcję w procesie zapylania i żywią się ślimakami. Osy odgrywają bardzo pożyteczną rolę w ogrodzie wiosną i wczesnym latem, kiedy stosując dietę wysokobiałkową, pożerają spore ilości szkodników. Niestety, w drugiej połowie lata i jesienią następuje zmiana ich preferencji żywieniowych i zaczynają odżywiać się materiałem bogatym w cukry – kuszą je wówczas nie tylko owoce, ale także bułki z dżemem. Pszczoły są niezwykle ważnymi owadami zapylającymi. Bez nich plony drzew owocowych czy fasolki szparagowej byłyby dużo uboższe.

Aby zwabić pszczoły do ogrodu, wystarczy uprawiać rośliny bogate w nektar. Warto posadzić miododajne kwiaty w ogródkach kuchennych i cieplarni, a wraz z nimi z pewnością pojawią się tam pszczoły. Spośród licznych roślin, które owady te wręcz uwielbiają, wymieńmy choćby smagliczkę skalną, miodunkę, pszonak, koniczynę, budleję oraz większość ziół, w tym lawendę, tymianek czy majeranek. Z uwagi na pszczoły warto uprawiać w ogrodzie także rozchodniki i fuksje.

Motyle i ćmy, podobnie jak ptaki, niezwykle ożywiają ogród, chociaż larwy i gąsienice niektórych gatunków mogą być uciążliwe. Najgorsze, bez wątpienia, należą do tych, które żerują na kapuście. Jedynym sposobem ochrony roślin przed ich żerowaniem jest stosowanie osłon w postaci gęstej siatki, która uniemożliwia owadom składanie jaj. Larwy niektórych gatunków ciem żerują na liściach drzew owocowych lub na samych owocach. Mimo to chyba wszyscy lubimy podziwiać te piękne owady w locie. Być może warto pozostawić w ogrodzie miejsca porośnięte trawą i dzikimi kwiatami, które zapewnią wystarczającą ilość pokarmu ich larwom.

Pająki wykonują w ogrodzie pożyteczną pracę, wyłapując muchy i mszyce. Pajęcze sieci niektórych gatunków wyglądają zachwycająco, zwłaszcza kiedy jesienią okrywa je rosa. Same pająki stanowią pokarm wielu gatunków ptaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *