Pożyteczne owady i pająki

Pożyteczne owady i pająki

Aby zwabić do ogrodu bzygi, czyli owady należące do rzędu muchówek, przypominające wyglądem pszczoły, wystarczy uprawiać różnorodne gatunki kwiatów. Larwy bzygów są niewielkimi, dziwnymi stworzonkami, półprzeźroczystymi, o barwie zielonkawobrązowej. Nie są być może piękne, zjadają jednak spore ilości mszyc, podobnie jak larwy i osobniki dojrzałe złotooków i biedronek. Dorosłe biedronki i złotooki zimują pod liśćmi, korą, a nawet w budynkach mieszkalnych.

Chrząszcze pełnią ważną funkcję w procesie zapylania i żywią się ślimakami. Osy odgrywają bardzo pożyteczną rolę w ogrodzie wiosną i wczesnym latem, kiedy stosując dietę wysokobiałkową, pożerają spore ilości szkodników. Niestety, w drugiej połowie lata i jesienią następuje zmiana ich preferencji żywieniowych i zaczynają odżywiać się materiałem bogatym w cukry – kuszą je wówczas nie tylko owoce, ale także bułki z dżemem. Pszczoły są niezwykle ważnymi owadami zapylającymi. Bez nich plony drzew owocowych czy fasolki szparagowej byłyby dużo uboższe.

Aby zwabić pszczoły do ogrodu, wystarczy uprawiać rośliny bogate w nektar. Warto posadzić miododajne kwiaty w ogródkach kuchennych i cieplarni, a wraz z nimi z pewnością pojawią się tam pszczoły. Spośród licznych roślin, które owady te wręcz uwielbiają, wymieńmy choćby smagliczkę skalną, miodunkę, pszonak, koniczynę, budleję oraz większość ziół, w tym lawendę, tymianek czy majeranek. Z uwagi na pszczoły warto uprawiać w ogrodzie także rozchodniki i fuksje.

Motyle i ćmy, podobnie jak ptaki, niezwykle ożywiają ogród, chociaż larwy i gąsienice niektórych gatunków mogą być uciążliwe. Najgorsze, bez wątpienia, należą do tych, które żerują na kapuście. Jedynym sposobem ochrony roślin przed ich żerowaniem jest stosowanie osłon w postaci gęstej siatki, która uniemożliwia owadom składanie jaj. Larwy niektórych gatunków ciem żerują na liściach drzew owocowych lub na samych owocach. Mimo to chyba wszyscy lubimy podziwiać te piękne owady w locie. Być może warto pozostawić w ogrodzie miejsca porośnięte trawą i dzikimi kwiatami, które zapewnią wystarczającą ilość pokarmu ich larwom.

Pająki wykonują w ogrodzie pożyteczną pracę, wyłapując muchy i mszyce. Pajęcze sieci niektórych gatunków wyglądają zachwycająco, zwłaszcza kiedy jesienią okrywa je rosa. Same pająki stanowią pokarm wielu gatunków ptaków.