Ogrody leśne

Ogrody leśne

Do założenia ogrodu leśnego wcale nie jest potrzebny duży teren. Może to być zaledwie rozszerzenie obrzeża ogrodu, wypełnione szybko rosnącymi drzewami i krzewami, stworzone w celu osłony przed silnym, chłodnym wiatrem. Wśród wybranych gatunków nie powinno zabraknąć drzew o ciekawej korze (brzoza), interesującym kształcie liści (klon), atrakcyjnych kwiatach (głóg) i owocach (rajska jabłoń).

W cieniu koron drzew będziemy mogli uprawiać rośliny cieniolubne lub preferujące półcień, jak np. azalie. W miejscach, w których poprzez korony dociera trochę promieni słonecznych, możemy zasadzić wiciokrzew pomorski.

Obszar pod drzewami ukwieci nam np. zawilec japoński (Anemone hupehensis) czy tojad (Aconitum) – rośliny, które doskonale czują się na takich stanowiskach. Niewielki zalesiony teren powiększy optycznie wijąca się między roślinami ścieżka. Na początku ogród leśny będzie wymagał od nas sporo pracy związanej z odchwaszczaniem. Niezbędne okaże się mulczowanie, ręczne usuwanie chwastów, a być może także stosowanie herbicydów. Kiedy jednak korony drzew ograniczą dostęp światła, chwasty pod drzewami znikną. Ściółka z kory powstrzyma rozwój niepożądanych roślin i nada miejscu leśny charakter. Lepiej sadzić młode drzewa, które łatwiej przystosują się do warunków panujących w naszym ogrodzie niż starsze i droższe. W miarę ich wzrostu nie zapominajmy o przycinaniu dolnych gałęzi.

Planowanie ogrodu leśnego:

• Podsadźmy drzewa pnączami, które porosną ich pnie i korony. Wiciokrzew pomorski, róże pnące (klimbingi) i powojniki powinny dobrze rozwijać się w takich warunkach.

• Dobierzmy bulwiaste rośliny wiosenne.

• Unikajmy szybko rosnących drzew iglastych, jak cyprysowiec Leylanda.

• Zabezpieczmy nasze młode drzewa przed zwierzętami, które mogłyby je uszkodzić.

Najważniejsze prace:

• Wiosna: porządkowanie terenu, przycinanie, odświeżenie ścieżek;

• jesień: przycinanie.