Dobór roślin na balkony, loggie i tarasy

Dobór roślin na balkony, loggie i tarasy.

Dobierając rośliny do obsadzenia balkonu należy wziąć pod uwagę miejsce, gdzie będą posadzone, oraz ich wysokość. W skrzynkach frontowych, znajdujących się na dłuższym boku balkonu, należy sadzić rośliny średniej wysokości, maksimum 25-30 cm. Dotyczy to szczególnie roślin w skrzynkach zawieszonych na balustradzie balkonu, które powinny być obsadzone roślinami rozkrzewiającymi się od dołu; w ten sposób unika się mało dekoracyjnego widoku łodyg.

Wybór roślin zależy w dużym stopniu od stanowiska i nasłonecznienia balkonu.

Trzeba przewidzieć i tak zaplanować dobór roślin, aby balkon lub loggia były ukwiecone od wczesnej wiosny do późnej jesieni; osiągnąć to można przez posadzenie roślin kwitnących bez przerwy albo sezonowych, tzn. rozkwitających wczesną wiosną, w lecie i jesienią.

W pojemnikach na balkonach sadzi się rozsadę (flance) lub wysiewa nasiona bezpośrednio do gleby. Stosuje się również rośliny wieloletnie – byliny, które po przezimowaniu w ziemi, zabezpieczone od chłodu lekkim przykryciem, wznowią wegetację na wiosnę, aby w pełnej krasie rozkwitnąć w lecie.

Chociaż unika się lokalizowania balkonów i loggii od strony północnej budynku, to czasem zdarza się takie usytuowanie. Dla takiej lokalizacji można polecić niezapominajki. Zakwitają one w kwietniu i ozdabiają balkon do połowy maja. Niezapominajki są roślinami dwuletnimi; posiane w lipcu-sierpniu zakwitną wiosną następnego roku.

W drugiej połowie maja można obsadzić pojemniki i skrzynki begonią bulwiastą, wielokwiatową, o pięknych, dużych kwiatach barwy czerwonej, purpurowej lub jasnokoralowej. Ta bardzo dekoracyjna roślina jest wrażliwa na silne wiatry oraz wodę kapiącą w czasie deszczu z balkonów położonych na wyższych kondygnacjach. Najlepszym sposobem dekorowania zacienionych fragmentów loggii i balkonów jest posadzenie bluszczu lub barwinka.

Bluszcz pospolity tworzy zwartą kępę zieleni, a długie pędy rozkładają się zwykle na bokach skrzynki, stwarzając ciekawą dekorację balkonu.

Barwinek, o zielonych nawet w okresie zimy liściach, wzbogaca się na wiosnę niebieskofioletowymi kwiatkami. Będąc rośliną wieloletnią, może pozostać w skrzynce przez parę lat. Podobnie jak bluszcz, na okres zimy należy przykryć go liśćmi i piaskiem albo torfem. Sadzonki barwinka można bez większego trudu wyhodować w mieszkaniu. Wystarczy pociąć gałązki na niewielkie odcinki z dwoma listkami i posadzić do doniczek lub skrzynek z torfem i piaskiem w stosunku 1:1; po pewnym czasie, gdy się zakorzenią, można je od wiosny do połowy lata przesadzić do skrzynek balkonowych. Chociaż niewiele, jest roślin, które znoszą warunki występujące na balkonach zacienionych, warto pielęgnować i otaczać specjalną troską nawet te, które są pozbawione kolorowych kwiatów.

Zupełnie inaczej prezentują się balkony usytuowane od strony wschodniej, południowo-wschodniej, południowej, południowo-zachodniej i zachodniej. Dla tych stanowisk znacznie łatwiej jest dobrać rośliny, a uprawiane gatunki kwitną wiosną, latem i jesienią.