Dobór roślin na balkony, loggie i tarasy

Witułka-werbena – to jedna z niewielu roślin balkonowych, odznaczająca się przyjemnym zapachem kwiatów oraz ich dekoracyjnym kształtem podobnym do płaskich kłosów. Wśród jednobarwnych występują odmiany o kwiatach czerwonych, purpurowych, lila, fioletowych i niebieskich. Dwubarwne mają zwykle jaśniejsze oczka. Łodygi werbeny układają się poziomo, korzystnie wypełniając skrzynki oraz doniczki zawieszone na ścianach balkonów i loggii. Roślinę tę sadzi się w pierwszej połowie maja, stosując odległości 15-20 cm. Witułka zakwita w najpóźniejszym okresie lata i jesieni.

Astry karłowe, o wysokości 15-20 cm, zakwitają na początku sierpnia. Sadzić je należy na początku maja, bowiem znoszą dość dobrze niższe temperatury. Mocno rozkrzewiając się do dołu, mają liczne kwiaty: białe, żółte, lila, karminowe. W zestawieniu z ciemnymi liśćmi tworzą doskonałą ozdobę balkonów i loggii. Astry karłowe można zestawiać w kontrastujące barwami plamy -np. lila z żółtymi.

Omówione wyżej rośliny, których flance kupuje się w zakładach ogrodniczych lub sklepach z kwiatami, odznaczają się wysokimi walorami kolorystyczno-plastycznymi, doskonale harmonizują z jasnymi i ciemnymi płaszczyznami elewacji budynków. Pozwalają stworzyć z balkonów ukwiecone, małe ogródki.

Mniej kosztownym sposobem ukwiecenia balkonów o wystawie słonecznej, jest wysiew nasion wprost do skrzynek i innych pojemników. Najczęściej stosowane gatunki – to nasturcje karłowe, smagliczki, nagietki i portulaka.

Nasturcja karłowa, wyrastająca do 25-30 cm, kwitnie od połowy czerwca do jesieni. Kwiaty mają charakterystyczną ostrogę, a barwy: żółtą, pomarańczową lub karminową. Jasnozielone liście o kształcie tarczowym dobrze się prezentują wraz z licznymi kwiatami w dolnych i górnych skrzynkach balkonowych.

Nasiona nasturcji umieszcza się po 2-3 sztuki w jednym dołku głębokości 2-3 cm i zasypuje ziemią. Odległość między dołkami powinna wynosić 20-25 cm. Wrażliwa na chłody nasturcja powinna być siana w drugiej połowie-maja; najlepiej rozwija się na balkonach i loggiach o dużym nasłonecznieniu; takie stanowisko chroni roślinę przed gąsienicami i mszycami.

Smagliczka – to roślina godna polecenia, ze względu na przyjemny, miodowy zapach, wydzielany przez białe lub lila kwiaty. Kwitnie od czerwca do jesiennych przymrozków. Jej odmiany karłowe, wyrastające do 10 cm, dobrze się prezentują w skrzynkach umocowanych do górnej krawędzi balustrady balkonu. Do siewu smagliczki należy przystąpić już w marcu-kwietniu. Siać można w jednym lub w dwóch rzędach. Po wzejściu roślin niektóre należy usunąć, pozostawiając odstępy 8-10 cm. Pospolite nagietki, a szczególnie odmiany karłowe, mogą mieć duże zastosowanie w skrzynkach balkonowych. Odmiany te wyrastają do wysokości 10-15 cm, mają dekoracyjne kwiaty o żywych, mocnych barwach żółtych i pomarańczowych. Nagietki sieje się już w marcu, aby mogły zakwitnąć w końcu maja lub w czerwcu. Po wzejściu rośliny wymagają przerwania, aby odstępy między nimi wynosiły 15-20 cm.

Portulaka wielokwiatowa – roślina niska, ładnie układająca się w pojemnikach. Ma małe, igiełkowate listki o barwie popielatozielonej, a kwiaty dość duże: białe, żółte, różowe i czerwone. Kwitnie od czerwca do jesieni, tworząc w skrzynkach barwny, gęsty, niski kobierzec. Szczególnie dekoracyjnie prezentuje się w dni słoneczne, bowiem jej kwiaty otwierają się całkowicie tylko w pełnym słońcu. Nasiona portulaki są bardzo małe; wystarczy zakupić małą bardzo ilość. Siać ją można w maju lub w czerwcu. Rośliny należy przerwać, zachowując odstępy 10-15 cm.