Ulubione rośliny górskie

Ulubione rośliny górskie:

Goryczka chińska (Gentiana sino-ornata) to roślina okrywowa o intensywnie zielonych liściach. Zielony dywan od wczesnej jesieni po wczesną zimę przetykają wspaniałe, lazurowoniebieskawe kwiaty. Nie sposób oprzeć się urokowi tej rośliny.

Sasanka zwyczajna 'Rubra' (Pulsatilla vulgaris 'Rubra') jest czerwoną odmianą sasanki zwyczajnej – ozdoby każdego ogrodu. Jej wspaniale kwiaty, a później puszyste owocostany, zachwycają każdego. Preferuje żyzną, przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Cieszynianka wiosenna (Hacquetia epipactis) to drobna roślina, której żółte kwiaty późną wiosną skupiają się w główkowatych baldaszkach, wspartych na długich, sztywnych podsadkach, czyli liściach podkwiatostanowych. Preferuje gleby wilgotne, ale przepuszczalne i żyzne oraz półcieniste lub cieniste stanowiska.

Skalnica 'Tumbling Waters' powstała ze skrzyżowania skalnicy długolistnej (Saxifraga longifolia) i języczkowatej (S. callosa). Po kilku latach kwiaty potrafią wystrzelić w górę na ostrogach mierzących nawet 60 cm. Preferuje luźne, przepuszczalne gleby o odczynie zasadowym.

Urdzik górski (Soldanella montana) to wspaniała, delikatna roślina, której fioletowoniebieskie, postrzępione na brzegach kwiaty wprawią w zachwyt każdego. Preferuje otwarte, półcieniste stanowiska i wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie.

Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetela) tworzy płożący się po ziemi dywan drobnych liści pokryty białymi kwiatami o złoto nakrapianych pręcikach, a później puszystymi piórkowatymi owocostanami. Preferuje przepuszczalne, próchniczne podłoże o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Wawrzynek główkowy odm. 'Eximia' (Daphnecneorum 'Eximia') jest rośliną o płożącym pokroju, olśniewającą połyskliwymi pąkami, przeobrażającymi się późną wiosną w różowe kwiaty. Preferuje przepuszczalne, luźne gleby o obojętnym lub zasadowym odczynie.

Kokorycz pogięta (Corydalis flexuosa) i jej kultywary (odmiany uprawne) to rośliny o jasnozielonych, delikatnych liściach i urzekających, turkusowoniebieskich kwiatach. Powinna zdobić każdy ogród na wilgotnych, ale przepuszczalnych stanowiskach.

Cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum) to delikatna roślina o ciemnozielonych liściach i kwiatach koloru od białego po purpurowy, z karminową plamką u nasady. Preferuje glebę przepuszczalną, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym i półcieniste stanowiska.

Nie brakuje obecnie szkółek ogrodniczych, w których można nabyć wspaniale rośliny górskie doskonale nadające się na skalniaki. Bez trudu znajdziemy ich adresy w Internecie. A kiedy już do nich zajrzymy, nie szczędźmy grosza na rośliny, które z pewnością uczynią nasz świat piękniejszym.