Ulubione rośliny górskie

Ulubione rośliny górskie:

Goryczka chińska (Gentiana sino-ornata) to roślina okrywowa o intensywnie zielonych liściach. Zielony dywan od wczesnej jesieni po wczesną zimę przetykają wspaniałe, lazurowoniebieskawe kwiaty. Nie sposób oprzeć się urokowi tej rośliny.

Sasanka zwyczajna – Rubra (Pulsatilla vulgaris Rubra) jest czerwoną odmianą sasanki zwyczajnej – ozdoby każdego ogrodu. Jej wspaniale kwiaty, a później puszyste owocostany, zachwycają każdego. Preferuje żyzną, przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Cieszynianka wiosenna (Hacquetia epipactis) to drobna roślina, której żółte kwiaty późną wiosną skupiają się w główkowatych baldaszkach, wspartych na długich, sztywnych podsadkach, czyli liściach podkwiatostanowych. Preferuje gleby wilgotne, ale przepuszczalne i żyzne oraz półcieniste lub cieniste stanowiska.

Skalnica – Tumbling Waters – powstała ze skrzyżowania skalnicy długolistnej (Saxifraga longifolia) i języczkowatej (S. callosa). Po kilku latach kwiaty potrafią wystrzelić w górę na ostrogach mierzących nawet 60 cm. Preferuje luźne, przepuszczalne gleby o odczynie zasadowym.

Urdzik górski (Soldanella montana) to wspaniała, delikatna roślina, której fioletowoniebieskie, postrzępione na brzegach kwiaty wprawią w zachwyt każdego. Preferuje otwarte, półcieniste stanowiska i wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie.

Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetela) tworzy płożący się po ziemi dywan drobnych liści pokryty białymi kwiatami o złoto nakrapianych pręcikach, a później puszystymi piórkowatymi owocostanami. Preferuje przepuszczalne, próchniczne podłoże o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Wawrzynek główkowy odmiana Eximia (Daphnecneorum Eximia) jest rośliną o płożącym pokroju, olśniewającą połyskliwymi pąkami, przeobrażającymi się późną wiosną w różowe kwiaty. Preferuje przepuszczalne, luźne gleby o obojętnym lub zasadowym odczynie.

Kokorycz pogięta (Corydalis flexuosa) i jej kultywary (odmiany uprawne) to rośliny o jasnozielonych, delikatnych liściach i urzekających, turkusowoniebieskich kwiatach. Powinna zdobić każdy ogród na wilgotnych, ale przepuszczalnych stanowiskach.

Cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum) to delikatna roślina o ciemnozielonych liściach i kwiatach koloru od białego po purpurowy, z karminową plamką u nasady. Preferuje glebę przepuszczalną, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym i półcieniste stanowiska.

Nie brakuje obecnie szkółek ogrodniczych, w których można nabyć wspaniale rośliny górskie doskonale nadające się na skalniaki. Bez trudu znajdziemy ich adresy w Internecie. A kiedy już do nich zajrzymy, nie szczędźmy grosza na rośliny, które z pewnością uczynią nasz świat piękniejszym.