Jak radzić sobie z plamami na liściach?

Jak radzić sobie z plamami na liściach?

Przyczyny powstawania plam i deformacji na liściach są różne i często niegroźne. Niekiedy jednak potrzebna jest szybko reakcja.

Zdarzają się sytuacje, kiedy jedna lub więcej hodowanych przez nas roślin cierpi z trudnych do zidentyfikowania przyczyn. Następuje to, kiedy na liściach pojawiają się różnego rodzaju plamy i zniekształcenia. W takim wypadku roślina może cierpieć na jedną lub więcej z chorób wywołujących plamistość liści. Mogło także w jej otoczeniu wydarzyć się coś, co w sposób bezpośredni poraziło liście, a choroba, mając łatwiejszy dostęp przez uszkodzoną tkankę, jest tego następstwem. Musimy usunąć przyczynę tych zjawisk, gdyż problem będzie się pogłębiać.

Dziwne wzory na liściach są czasem naturalną cechą, Zmiana ich wyglądu jest też niekiedy związana z porą roku. Późnym latem i jesienią rośliny zrzucające liście przechodzą zmiany hormonalne, poprzedzające opadanie liści. Towarzyszyć im też może zmiana barwy. Tak więc prawdziwa plamistość liści jest skutkiem infekcji grzybicznych. Natomiast inne zniekształcenia i ślady na liściach bywają skutkiem czynników zewnętrznych. W takim wypadku należy zastosować środek grzybobójczy, nie zapominając przy tym o usunięciu ewentualnej pierwotnej przyczyny choroby.

Plamy nie wywołane przez grzyby.
Infekcje powodowane przez grzyby są często bardzo niewyraźne. Dlatego jeśli na więcej niż jednej roślinie pojawiają się plamy, przyczyny ich powstawania mogą być zgoła bardzo proste. Są to czasem krople gorącej wody, farby lub oleju. Może być to nawóz roślinny w granulkach, który zbiera się w zagłębieniach rośliny i nie zostaje wchłonięty. Inne możliwe wyjaśnienia to użycie (takich jak ciecz bordoska, która jest produktem reakcji siarczanu miedziowego z mlekiem wapiennym) szkodliwych dla danej rośliny, lub też użycie niewłaściwych, czy źle rozmieszanych pestycydów.

Grzyby chorobotwórcze.
Prawdziwą plamistość liści trudno zidentyfikować. Skąd bowiem możemy wiedzieć, że jest to naprawdę plamistość, a nie zwykła plama, albo też które plamy powinny nas zaniepokoić, a które możemy zignorować. Pojawiające się plamy są zwykle małe i mają zaokrąglony kształt. Należy bacznie je obserwować, gdyż mogą szybko się rozprzestrzeniać, stopniowo stając się poważnym problemem, Pamiętajmy jednak, że niektóre plamy na ozdobnych roślinach nie powinny nas martwić, jeżeli zbytnio nie zmieniają ich wyglądu. Zgodnie z przyjętą zasadą należy leczyć rośliny jadalne, ponieważ poprzez liście uzyskują one substancje odżywcze. Jeśli ta droga zostanie uszkodzona, zmniejsza się produktywność rośliny. Ponieważ w grę wchodzi wiele rodzajów grzybów nie mówiąc o bakteriach i wirusach, które też powodują plamy, należy stosować środki o szerokim zakresie działania, a nie zwalczające określone grzyby. Ogólnie mówiąc, rozsądniej jest przyjąć strategię zapobiegania poprzez kontrolowany program zabiegów grzybobójczych, niż czekać na pojawienie się problemów. Jednak, jak w przypadku wszystkich zasad, są tu wyjątki. Plamistość liści kliwii powoduje czerwone plamy na listowiu. W połączeniu z nadmiernym podlewaniem, grzyb ten może mieć zgubny wpływ na zaatakowane liście. Niestety, nie reaguje na zwykle stosowane fungicydy.

Zastosowanie środków grzybobójczych
Przy pierwszych objawach ataku oczyszczamy roślinę z martwych części i. spryskujemy standaryzowanym fungicydem. Jeśli problem ten występuje na roślinach uprawowych, substancja aktywna fungicydu musi być odpowiednia dla danej rośliny. W wypadku roślin jadalnych zawsze stosujemy się do zaleceń producenta preparatu, dotyczących przerwy w zbiorach po jego użyciu. Niektóre środki stosuje się inaczej na różnych roślinach. Sprawdzamy to w załączonej instrukcji.

Bezpieczeństwo
Wybierając chemiczną metodę kontroli, musimy pamiętać, że niektóre rośliny są uczulone na substancje chemiczne, a także, że organizmy wywołujące choroby mogą się uodpornić, jeśli zbyt często używamy jednego fungicydu. Rozważnie wybieramy produkt, czytamy instrukcję i nie używamy wciąż tego samego środka.. Zanim jednak zastosujemy inny w jego zastępstwie, musimy się upewnić, że nie zawiera on tej samej substancji aktywnej, co poprzedni. Nie zakładajmy także z góry, że substancja naturalna będzie nieszkodliwa dla rośliny.

Sposób działania
Większość substancji grzybobójczych ma działanie systemiczne. Są one wchłaniane przez organizm rośliny i w ten sposób chronią ją przed nawrotem infekcji. Zawsze szukajmy na opakowaniach fungicydów substancji aktywnej . Producenci często zmieniają nazwy swoich produktów, więc ważnym jest, by szukać nazw wspólnych dla wszystkich środków kontroli, czyli właśnie substancji czynnej. Oto najczęściej spotykane substancje aktywne:
– Benomyl, czyli fungicyd systemiczny w proszku, ze środkiem nawilżający m o nazwie Activex 2, Nie używać na jabłoniach i truskawkach.
– Karbendazim jest fungicydem systemiczny m. Stosujemy go na większości roślin doniczkowych oraz na uprawowych roślinach jadalnych.
– Tiram. to fungicyd systemiczny, podobny do benomylu.
– Kaptan jest fungicydem zapobiegawczym, produkowanym na bazie siarki. Nie należy go stosować w przypadku jabłek oraz miękkich owoców, z których będziemy robić przetwory lub zamrażać, ponieważ może powodować ich psucie.
– Tiuram to kolejny zapobiegawczy środek grzybobójczy. Dodaje się go do ukorzeniacza hormonalnego w postaci proszku, żeby ochronić sadzonkę w okresie, kiedy jest najsłabsza. Tiuram należy używać ostrożnie, gdyż może być drażniący, i nie stosować go w przypadku owoców, które są przeznaczone na przetwory lub do zamrażania, Odczekujemy dwa tygodnie po jego użyciu, zanim zbierzemy rośliny jadalne.
– TCNB albo Teknacen jest jedynym produktem dostępnym obecnie w formie świec do odymiania, zwykle w połączeniu ze środkiem owadobójczym. TCNB wysusza powietrze i jest użyteczny w zamkniętych środowiskach, typu cieplarnia lub oranżeria. Ze zbieraniem roślin jadalnych po jego użyciu odczekujemy dwa dni.

ROZNOSZENIE INFEKCJI GRZYBICZYCH

Wiele chorób wywoływanych przez grzyby przenosi się przez mikroskopijne zarodniki unoszące się w powietrzu. Mogą one rozwijać się na glebie lub martwych tkankach roślinnych. Należy więc utrzymywać hodowlę w czystości i dobrze ją wietrzyć. Powietrze musi być świeże, unikamy gorąca i zaduchu. Niektóre grzyby chorobotwórcze, np. Heteropatella an tirrhini, przenoszą się przez zakażone nasiona,