Umeblowanie balkonu, loggii, tarasu.

Umeblowanie balkonu , loggii, tarasu.

Dużego znaczenia nabiera odpowiednie zagospodarowanie – „urządzenie” – małych powierzchni balkonu lub loggii oraz większych powierzchniowo tarasów. Wygodne przebywanie na balkonie wymaga wyposażenia zapewniającego najlepszy standard przy użyciu prostych środków. Typ mebli musi odpowiadać warunkom dyktowanym przez małą powierzchnię: meble raczej ogrodowe, np. wiklinowe, składane i specjalnie wykonane, lekkie, trwałe, funkcjonalne.

Niektórzy użytkownicy balkonów o ażurowych balustradach, pragnąc odizolować się od wglądu w ich życie wypoczynkowe, wykonują osłony. Są one jednocześnie praktycznym zabezpieczeniem przed wiatrem i kurzem. Do tego celu najlepiej nadają się plastykowe płyty faliste, folia z tworzywa sztucznego, mocne płótno, zawieszane blejtramy. Barwna plama osłony balkonu nie powinna zbyt agresywnie zakłócać ładu elewacji. Przesłony z folii i płyt z tworzyw sztucznych są wytrzymałe na wpływy atmosferyczne i nie wymagają demontażu na okres zimowy.

Przesłona z płótna jest przysznurowana do konstrukcji balustrady. Linki mocujące przeplata się przez otwory zabezpieczone blaszanymi remiz-kami, zaciśniętymi w podwójnie zaszyte brzegi osłony. Osłonę tego typu należy chronić przed długotrwałym działaniem wody, zdejmując je przed wilgotnym okresem jesienno-zimowym.

Na balustradzie można też zawieszać blejtramy, wykonane z ramki z listewek, obciągniętej dwustronnie skajem lub cienką ceratą albo obitej sklejką zaimpregnowaną bezbarwnym lakierem.

Do najprostszych mebli należą stoliki, taborety i półki. Stoliki mogą być zawieszone na balustradzie lub stojące. Stolik zawieszany można wykonać z płyty wiórowej grubości 12-18 mm, krytej laminatem albo pomalowanej lakierem lub farbą olejną. Wieszaki wykonuje się z płaskownika 4×30 mm i mocuje wkrętami do płyty lub wspornika. Krawędzie można wykończyć paskiem sklejki grubości 5 mm, szerszej od grubości płyty minimum o 5 mm; ma to na celu zapobieganie zsuwaniu się szklanek. Końcówkę wieszaka należy dopasować do kształtu balustrady. Część metalową stolika (wieszaki) zabezpiecza się przed korozją przez pomalowanie lakierem nitro w kolorze dobranym do balustrady i płyty stolika.

Stolik z desek sosnowych lub z płyty wiórowej z okleiną drewnopodobną, pomalowaną barwnym lakierem nitro lub farbą olejną pokazano na rysunku.

Stolik do kącika wypoczynkowego pod parasolem jest wykonany z płyty wiórowej i ramiaków z drewna sosnowego. Otwory do drążka parasola należy wywiercić po dokładnym sprawdzeniu jego średnicy; powinien on być nieco większy od średnicy drążka.

Do siedzenia – obok leżaków – najlepiej przewidzieć taborety. Taboret taki, wykonany z desek sosnowych lub z płyty wiórowej z okleiną drewnopodobną, ma siedzisko z gąbki obciągniętej mocnym płótnem, złączoną z podstawą za pomocą okrągłych kołków wykonanych z twardego (dębowego) drewna. Przy użyciu płyty należy jej powierzchnię pomalować barwnym lakierem nitro lub farbą olejną.

Nietypowy leżak, pokazany na rysunku, można wykonać we własnym zakresie: trzy ramy drewniane, łączone na zawiasy, są obciągnięte mocnym płótnem żaglowym lub lnianym, leżakowym. Dwie ruchome nóżki wiążą z ramą metalowe zawleczki (z pręta żelaznego). Ten sam typ zawleczek zespala ramę podnóżka z ramą siedziska.