Wymagania klimatyczne róż – Powietrze – Nasłonecznienie

Wymagania klimatyczne róż – Powietrze – Nasłonecznienie.

Powietrze. W wielu publikacjach specjalistycznych można spotkać twierdzenie, że róże do pomyślnego rozwoju wymagają czystego, nie zanieczyszczonego przez przemysł i motoryzację powietrza. Twierdzenie to jest jednak nieuzasadnione. Z wielu krajowych obserwacji wynika, że róże są wyjątkowo odporne na wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Można by na potwierdzenie tego przytoczyć wiele przykładów, np. z rejonu Łodzi, gdzie spotyka się duże ilości róż zarówno na terenach zieleni publicznej, jak i w szkółkach i ogrodach, nie pozostawiające nic do życzenia w zakresie zdrowotności i siły wzrostu. Tak więc ostrzeżenia w tym względzie są na pewno przesadzone. Jest zrozumiałe, że w takich niekorzystnych warunkach lepiej będą się czuły rasy i odmiany z natury odporniejsze. Ma to znaczenie głównie przy masowym sadzeniu na terenach zieleni miejskiej; w ośrodkach przemysłowych powinno się sadzić odmiany mające z natury zdrowe i odporne ulistnienie.

Nasłonecznienie. W tym względzie naukowcy i praktycy są zgodni: róże najlepiej się czują w stanowiskach otwartych, słonecznych. Obowiązuje to przede wszystkim przy uprawie na skalę handlową; w niewielkich ogrodach amatorskich można pozwolić sobie na posadzenie róż w stanowiskach lekko zacienionych. Nie może być natomiast mowy o uprawie róż w cieniu; w takich stanowiskach róże udawać się nie będą. Trzeba też podkreślić, że duże znaczenie ma nieskrępowany dostęp powietrza do krzewów. Róże w stanowiskach otwartych zdrowiej się rozwijają niż w stanowiskach osłoniętych, gdyż lepiej się czują tam, gdzie powietrze ma warunki do ciągłego, niczym nie hamowanego ruchu. W szkółkach na takich otwartych stanowiskach mogą wprawdzie przy silnych wiatrach występować wiatrołomy, zwłaszcza w materiale oczkowym na R. multijlora, ale korzyść wynikająca z takich stanowisk, a więc otrzymanie dobrze wyrośniętego, zdrowego materiału — rekompensuje straty spowodowane przez wiatr.

Z zamieszczonych wyżej uwag wynika, że róże w zasadzie nie wymagają osłon. Osłony mogą jednakże okazać się korzystne w szkółkach przy produkcji krzewów oczkowanych na R. multiflora i posadzonych w stanowiskach wyjątkowo narażonych na działanie wiatrów, a także na plantacjach krzewów uprawianych na kwiat cięty, gdzie powodują wcześniejsze kwitnienie, co w tym wypadku jest nader ważne. W ocenie zatem stanowiska pod róże trzeba rozważyć wszystkie okoliczności, a następnie dopiero zdecydować, czy w danych, konkretnych warunkach mikroklimatycznych korzystniejsza będzie uprawa na zupełnie otwartym terenie, czy na terenie osłoniętym. W drugim wypadku trzeba wziąć pod uwagę koszty urządzenia takich osłon, które zamortyzować się mogą jedynie przy uprawie prowadzonej przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *