Jakie prace w styczniu można wykonać na działce?

Jakie prace w styczniu można wykonać na działce?

Styczeń to nie najlepsza pora na regularne i intensywne prace na działce. Przyjdzie na to czas za kilka tygodni. Teraz trzeba tylko sprawdzić czy nie trzeba czegoś naprawić, zapobiec możliwym szkodom, usunąć ewentualne jesienne zaniedbania. Teraz można, a w zasadzie należy:

  • rozrzucić resztki starego kompostu, jeśli ziemia nie jest jeszcze zamarznięta
  • skompostować nagromadzone resztki kuchenne
  • sprawdzić stan okrycia rabat kwiatowych i grządek z wysianą jesienią pietruszką, marchewką itp 🙂

W styczniu należy też sprawdzić stan ogrodzenia, usunąć wszelkie dziury w siatce czy płocie, zgarnąć nadmiar (to w tym roku chyba nam nie grozi) śniegu z dachu altanki, a zwłaszcza z gałęzi drzew owocowych w obawie przed ich wyłamaniem, sprawdzić osłony ochraniające przed mrozem cebule wieloletnich roślin ozdobnych. O tej porze roku można się spodziewać różnych sytuacji i zjawisk w pogodzie, jednego dnia może spaść obfity śnieg, a następnego temperatura powietrza może być całkiem ciepła. Po ociepleniu może nastąpić gwałtowne oziębienie, należy reagować na takie zmiany.

Pierwszy Tydzień:
Sadzonki porzeczek: Jasnobrązowe pędy czarnej porzeczki to pędy roczne nadające się na sadzonki. Obcinamy 30-centymetrowe kawałki tych pędów, które zasadzimy w marcu w odstępach 20 cm. Dolne końce pędów należy nadciąć wzdłuż, górne zaś obciąć poziomo; unikniemy w ten sposób odwrotnego zasadzenia pędów. Krzewy trzeba regularnie przerzedzać, by miały dosyć światła. Podczas cięcia trzeba zostawić możliwie najwięcej pędów jasnych, gdyż one właśnie następnego lata wydadzą owoce.
2) Gość z Afryki Południowej: Ochna atro-purpurea należy do rzadkich piękności na okiennych parapetach. Jest rośliną pokojową wymagającą ciepła i znoszącą słońce. Spróbujmy postarać się o tę egzotyczną piękność o purpurowych jagodach.
3)Pora cięcia: Można już ciąć drzewa owocowe. Postarajmy się o odpowiednią maść, by móc zabezpieczyć większe rany .
4) Eksperymenty: Prócz metody hydroponicznej wypróbowuje się ostatnio również inny zdumiewający materiał: wełnę mineralną stosowaną zwykle do izolacji cieplnej. Zapytajmy fachowców o rezultaty tych prób.
5) Siejemy kaktusy: Spróbujmy użyć jako gleby pod siew piasku rzecznego używanego w akwariach. Jak wiemy, piasek jest naturalnym podłożem kaktusów. Gdy wzejdą, trzeba im oczywiście dostarczyć dodatkowego pokarmu.
6) Co roku dwa pędy: Przycinamy teraz winorośl pnącą się przy murze. Najlepszy wzrost osiągniemy zostawiając każdego roku tylko po dwa nowe pędy, jeden z lewej, drugi z prawej strony pędu głównego.
7) Dla krzewów jagodowych, które chcemy hodować na drutach, trzeba teraz przygotować podpórki; same rośliny zasadzimy dopiero w marcu. Rzędy warto usytuować w kierunku wschód-zachód. Zapewni to owocom maksimum słońca od strony południowej. Pale powinny mieć 300 cm długości, z czego ok. 80 cm powinno tkwić w ziemi. Odstępy między palami powinny odpowiadać potrzebom poszczególnych krzewów. By móc rosnąć wszerz, jeżyna potrzebuje 300 cm, malina 50 cm, a porzeczka 75 cm. Pale łączymy silnym drutem przymocowanym .w odstępach 50 cm. Jeśli zakładamy więcej rzędów, odległości między nimi powinny wynosić ok. 2 m, gdyż w przeciwnym razie krzewy będą miały za mało światła.

8)Mokre stopy: Dozdrowego rozwoju cibora potrzebuje dużo wody. Jej sadzonki wymagają nawet mieszaniny złożonej z 50% ziemi i 50% wody.Ubytki wody trzeba legularnie uzupełniać.
9) Płytki w ogrodzie: W ogrodzie możemy stosować najróżniejsze płytki betonowe lub klinkierowe, które warto skomponować z podkładami kolejowymi, żwirem i cegłami.
10) Begonie z liści: Jeśli dysponujemy kwitnącą w zimie begonią o wielu liściach i kwiatach lub pączkach kwiatowych, możemy spróbować szczęścia rozmnażając ją z sadzonek liściowych. Zdrowych, soczysto zielony, w pełni wykształcony liść z krótkim kawałkiem ogonka wtykamy w piaszczystą ziemię kwiatową lub torf. Spodnią płaszczyznę liścia ostrożnie wciskamy w ziemię, tak aby jego ogonek wszedł w nią prosto.W amatorskiej cieplarni o wysokiej wilgotności powietrza eksperyment ten z pewnością się powiedzie.Gdy pojawi się młoda roślinka, wybieramy stanowisko jasne i nie za ciepłe.
Begonia ta znosi bardzo dużo słońca, a gdy przesadzimy ją do doniczki, liść mateczny po jakimś czasie zmarszczy się i będzie go można ostrożnie odciąć.
11) Zamrożona trucizna: Pamiętajmy, że środki do zwalczania szkodników trzeba przechowywać bez dostępu mrozu. W małym jednak ogrodzie naprawdę żadnego problemu nie stanowi samodzielne zbieranie większości szkodników. Przez odpowiedni dobór odpornych na choroby odmian i roślin odstraszających szkodniki możemy w ogóle uniknąć stosowania środków chemicznych.