Wiosenne gałązki

ikebanaPierwszymi zwiastunami budzenia się przyrody są zazwyczaj pąki nabrzmiewające na gałązkach drzew i krzewów. Wiosną niektóre rośliny – np. wiśnie, forsycje, pigwowce, tamaryszki i kasztanowce – zaczynają kwitnąć, inne wypuszczą młode listki o niepowtarzalnych wiosennych odcieniach zieleni. Można się im przyglądać bez końca. Warto więc uciąć kilka gałązek i przynieść do mieszkania. By gotowa kompozycja cieszyła oczy, trzeba wcześniej zaprojektować jej układ przestrzenny, przygotować odpowiednie naczynie i potrzebne materiały.

Z wybranych drzew i krzewów wycinamy gałązki o ładnym, oryginalnym zarysie. Dolne ich końce nacinamy na długość 8-10 cm lub zdejmujemy korę, pozostawiając zieleniejące pod nią łyko. Następnie końce gałązek na godzinę zanurzamy głęboko w wodzie, najlepiej ciepłej (ok. 30°C), gdyż łatwo i szybko ją wchłoną.

Dopasowując gałązki do wybranego miejsca w kompozycji, czyścimy je ze zbędnych pączków, liści, kwiatów czy bocznych odgałęzień, po czym wyginamy lub skręcamy. Skręcanie łodyg wzdłuż osi sprawia, że stają się mniej sztywne, naginanie zaś łagodzi krzywiznę modelowanej gałązki (palce należy powoli przesuwać wzdłuż łodyżki, ugniatając ją w określonym kierunku).

Układając kompozycję w wysokim naczyniu, opieramy gałązki o jego dno i brzegi. Aby gałązki nie zmieniły położenia, możemy użyć materiałów pomocniczych. Mogą to być:
–    podstawki ceramiczne z otworami, w których klinuje się końce pędów;

–    metalowe szczotki (kenzany), służące do nabijania końców łodyg, a także do obciążania podstawy ciężkich kompozycji;

–    siatka druciana;

–    kulki szklane;

–    gałązki drzew liściastych lub iglastych;

–    taśma samoprzylepna.

Jeśli układamy gałązki w płytkim i płaskim naczyniu, przed nalaniem wody na dnie ustawiamy kenzan, mocujemy go plasteliną lub obciążamy, opierając o niego drugi kenzan (zaklinowane szpilki zapobiegają wywróceniu kompozycji). Możemy też użyć pianki do układania bukietów – np. Oasis – uprzednio nasączonej wodą.

Sztuka układania kompozycji z kwiatów ciętych i gałęzi – ikebana – to specjalność mieszkańców Japonii. Na wiosnę w wielu japońskich domach układa się bukiety z kwitnących gałązek, zwłaszcza wiśni. Drzewo to jest tam tak popularne, że Japonię często nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni.