Pompy wodne do oczka ogrodowego

Pompy wodne do oczka ogrodowego.

• Utrzymywanie w zbiorniku wody w ruchu pomaga zachować jej klarowność i pozwala cieszyć się wspaniałym, kojącym szmerem. Do tego potrzebna będzie pompa wodna, która dostarczy wodę do fontanny lub zasili strumień czy wodospad. Radziłbym zdecydować się na pompę elektryczną.
Dostępne są wprawdzie niewielkie pompy zasilane energią słoneczną, ale przepompowują tylko znikome ilości wody.

• Aby wybrać odpowiednią pompę, musimy określić, jaki przepływ będzie nam potrzebny. Jeśli np. chcemy, by woda była tłoczona w górę, jej przepływ będzie oczywiście słabszy niż strumień wody kierowany w dół lub pozostający na tym samym poziomie.

• Przed zakupem pompy koniecznie sprawdźmy jej wydajność czyli liczbę litrów tłoczonych na godzinę. Przykładowo, pompa o wydajności 9000 litrów na godzinę będzie odpowiednia do kaskady lub wodospadu o wysokości 3 m i szerokości około 30 cm. Z pewnością będzie zbyt mocna do niewielkiej fontanny. Dobrze jest zakupić pompę o nieco większej wydajności niż jest nam potrzebna. Pozwoli to na podłączenie w przyszłości dodatkowego elementu, bez konieczności zakupu kolejnej pompy.

• Jeśli wodę do zbiornika doprowadza wąż rozciągnięty wyżej, musi to być wąż dobrej jakości, do tego zakopany głębiej niż długość jednego szpadla, by nie przebić go podczas pracy widłami lub łopatą. Położenie kabla najlepiej oznakować taśmą ostrzegawczą. Jeśli brzegi zbiornika murujemy, pamiętajmy o pozostawieniu otworu, przez który możemy później przełożyć węża i przewód elektryczny. Warto ułożyć w oczku odpowiednio większą długość przewodu, na wypadek, gdybyśmy chcieli przestawić pompę w inne miejsce lub wyciągnąć ją ze zbiornika w celu naprawy.

• Jeżeli planujemy zainstalowanie fontanny, upewnijmy się, że średnica zbiornika jest wystarczająca. Może nas zaskoczyć odległość, na jaką przenoszone są krople wody podczas wietrznych dni. Jeśli straty wody są zbyt duże, prawdopodobnie trzeba będzie obniżyć nieco wysokość fontanny lub zmniejszyć ciśnienie tłoczonej wody. Większość pomp umożliwia taką regulację. Jeśli pompa zasila jednocześnie wodospad i fontannę, więcej wody zwykle kieruje się na zasilanie wodospadu. Jeśli w pompie jest tylko jedno wyjście, nasadzamy na nie odpowiedni rozgałęźnik, umożliwiający podłączenie dwóch węży.

• Należy regularnie czyścić filtry pomp zanurzonych w wodzie. Jeśli pompa znajduje się na głębokości, na której woda może zamarznąć, wyjmujemy ją na zimę i oczyszczamy.