Jak zadbać o ogród jesienią

Jak zadbać o ogród jesienią

Jesienią wiele krzewów zmienia swoje kolory.  Liście przebarwiają się, dominuje czerwień, żółć i pomarańcz. Ogrody wyglądają wtedy bardzo pięknie i tworzą z różnymi krzewami ciekawe kompozycje. Jesień to czas przygotowywania ogrodów do zimy.  Należy dobrze o nie zadbać, aby pozostały w dobrym stanie na przyszły rok.

  • Jeżeli w ogrodzie znajdują się rośliny jednoroczne, które już nie zakwitną trzeba je wykopać z ziemi. W ten sposób będziemy mieli pewność, że jeśli posadzimy w przyszłym roku na tym samym miejscu kwiaty nie zaatakują ich zbyt szybko chwasty.
  • Sadzenie roślin cebulowych powinno odbywać się właśnie jesienią. Tulipany, żonkile, krokusy to kwiaty mrozoodporne. Jednak, aby mieć pewność, że zakwitną warto posypać korą lub trocinami miejsca, gdzie posadzone zostały kwiaty.
  • Jeżeli w Twoim ogrodzie znajdują się tuje nie podcinaj ich późną jesienią – w ten sposób będziesz miał pewność, że przetrwają zimę.
  • Ważna jest również ochrona roślin przed mrozem – aby zabezpieczyć korzenie należy usypać niewielki kopiec. Doskonałym sposobem na ochronę drzew jest bielenie pni. Zabieg ten ma na celu zapobieganie tzw. uszkodzeniom zgorzelinowym jakie wywoływać może gwałtowna zmiana temperatur za dnia i nocą.
  • Jesienią przydatne będą grabie wachlarzowe do zbierania liści. Jeżeli nie pozbędziemy się ich z trawnika, na wiosnę może okazać się, że murawa będzie wybrakowana.