Czy to zimowe przesilenie?

roslin„Nagle moje rośliny przywiędły. Mają blade liście z obeschniętymi brzegami. Co im jest, że tak nagle się zmieniły? Czy to jakieś zimowe przesilenie? Czy podać im większą dawkę nawozu?”

Są to typowe objawy zimowej choroby roślin. Jeżeli stosuje pani nawożenie, to proszę nie zwiększać dawki nawozu. Osłabiona roślina nie pobiera wiele substancji odżywczych, które pozostają w glebie i powodują zabójcze dla korzeni zasolenie.

Radzę jak najszybciej przesadzić roślinę do nowej ziemi, do takiej samej lub – jeśli roślina bardzo zmarniała – nawet mniejszej doniczki. Resztki starej ziemi trzeba delikatnie wytrzepać lub wypłukać spomiędzy korzeni.

Osłabione rośliny najlepiej przesadzać do doniczek plastikowych, gdzie ziemia jest cieplejsza, co sprzyja regeneracji korzeni. Aby poprawić nadwątloną kondycję roślin, trzeba zapewnić im dużo rozproszonego światła, stawiając je np. na parapecie okna od strony wschodniej. Jeżeli w pomieszczeniu jest niewiele światła, temperatura również nie powinna być zbyt wysoka – najbardziej odpowiednia to 18-20 st. C.

Zimą często dochodzi do brązowienia i zasychania brzegów liści. Nie jest to jednak objaw choroby, ale najczęściej rezultat wystawienia na zimne przeciągi lub bliskości nieszczelnego okna.