Grudnik

Grudnik

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się roślina, która kwitnie zimą, między listopadem a styczniem i jest pięknym kwiatem doniczkowym. Znany jest także jako: szlumberga, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy. Może występować w kolorach białe, łososiowe, kremowe, fioletowe i krwistoczerwone, natomiast liście są gładkie albo z ząbkowanymi brzegami. W zależności od wielkości okazu może mieć 25 do 100 kwiatów.

Ta lubiąca zimę roślina przywędrowała do naszego kraju aż z Brazylii, z tego też powodu wymaga specjalnej ziemi i pielęgnacji. Najlepiej hodować ją na podłożu, które jest substratem próchniczym z dodatkiem ziemi i piachu, daje to roślinie namiastkę naturalnego środowiska, w którym wyrosła. W Brazylii miała swoje naturalne środowisko pomiędzy konarami drzew.

Ponieważ jest rośliną lubiącą zimno miejsce, w którym będzie postawiona nie może być narażone na wysoką temperaturę, natomiast jeśli hodowcy zależy na szybkim pojawieniu się pąków, powinien postawić grudnik w zimnym pomieszczeniu. To pomoże mu zakwitnąć. W okresie kwitnienia wymaga już nie lodowatej temperatury, a wahającej się w granicy 10 – 14 stopni Celsjusza, oraz nasłonecznienia. Nie powinno to jednak być światło bezpośrednio padające na roślinę, ale rozproszone, przypominające to, jakie grudnik dostawał w czasie kwitnięcia pomiędzy drzewami. Aby zachować kwiatki na dłużej nie wolno go ani przelewać wodą w trakcie podlewania, ani dopuszczać do suchości podłoża. Należy dbać żeby było ono umiarkowanie nawodnione.