Cyklamen perski

Cyklamen perski

Cyklamen perski to przepiękne, delikatne kwiaty wznoszące się wysoko nad równie efektownymi, wzorzystymi liśćmi w kształcie serca. Te atrakcyjne rośliny należą do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych.

Ojczyzną cyklamena perskiego jest Azja Mniejsza oraz wschodnia część basenu Morza Śródziemnego. Jest on rośliną bulwową, która w warunkach naturalnych kwitnie w chłodnej porze roku, a latem przechodzi okres spoczynku.

Do uprawy trafił w pierwszej połowie XVIII wieku. Dzięki staraniom hodowców, dziś występuje w wielu odmianach różniących się barwą kwiatów i wzorem na liściach. Nazwa cyklamen pochodzi od greckiego słowa kyklos, oznaczającego koło i nawiązuje do kulistego kształtu bulwy lub zaokrąglonych liści.

Liście – zależnie od gatunku i odmiany – gładkie, delikatne cętkowane lub efektownie marmurkowate, wyrastają w formie rozety lub formują kopczyk, nad którymi unoszą się kwiaty.

Cyklameny kwitną obficie, zwykle od września do marca. Większość odmian wielokwiatowych nie pachnie, ale odmiany miniaturowe mają przyjemną, delikatną woń.