Cyklamen perski

Cyklamen perski

Cyklamen perski to przepiękne, delikatne kwiaty wznoszące się wysoko nad równie efektownymi, wzorzystymi liśćmi w kształcie serca. Te atrakcyjne rośliny należą do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych.

Ojczyzną cyklamena perskiego jest Azja Mniejsza oraz wschodnia część basenu Morza Śródziemnego. Jest on rośliną bulwową, która w warunkach naturalnych kwitnie w chłodnej porze roku, a latem przechodzi okres spoczynku.

Do uprawy trafił w pierwszej połowie XVIII wieku. Dzięki staraniom hodowców, dziś występuje w wielu odmianach różniących się barwą kwiatów i wzorem na liściach. Nazwa cyklamen pochodzi od greckiego słowa kyklos, oznaczającego koło i nawiązuje do kulistego kształtu bulwy lub zaokrąglonych liści.

Liście – zależnie od gatunku i odmiany – gładkie, delikatne cętkowane lub efektownie marmurkowate, wyrastają w formie rozety lub formują kopczyk, nad którymi unoszą się kwiaty.

Cyklameny kwitną obficie, zwykle od września do marca. Większość odmian wielokwiatowych nie pachnie, ale odmiany miniaturowe mają przyjemną, delikatną woń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *