Mój pies świadczy o mnie

pies2Wielu właścicieli zwierząt, a w szczególności psów, rozumuje w sposób egoistyczny. Uważają, że cały świat powinien się im podporządkować, a ich pupilom wszystko wolno. A ten świat dzieli się na tych, co lubią zwierzęta, tych, którzy się ich boją i niestety na tych, co ich nie lubią. Podstawą współżycia z ludźmi jest szanowanie uczuć innych, tolerancja i respektowanie obowiązujących w społeczeństwie norm.

Decydując się na zakup psa, powinniśmy jednocześnie zainwestować w jego wychowanie i naukę. Pies musi reagować na nasze rozkazy, i nie podejmować samodzielnych niespodziewanych decyzji. Nie może być agresywny w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Bez przerwy hałasować (wyć, szczekać), zakłócając spokój sąsiadom, bądź okazywać im nadmierną wylewność, skacząc na nich.

Wyprowadzając go na spacer, uważajmy, by nie niszczył otoczenia, nie załatwiał potrzeb fizjologicznych pod oknami mieszkańców bądź w piaskownicy dla dzieci, nie gonił ptaków i bezpańskich kotów. Wszystkie oskarżenia, spadające na źle wychowanego psa powinny być kierowane pod adresem jego właściciela. Pies jest zwierzęciem bardzo inteligentnym i pojętnym, jednak zawsze zależnym od człowieka. To on go kształtuje i powinien ponosić pełną odpowiedzialność.