Tulipany i żonkile Na przekór szarugom wiosenne kompozycje

tulipanTrudno uwierzyć, że na dworze coraz mroźniej, gdy ma się w domu ogród, w którym wszystko rozkwita jak w pełni wiosny! Krokusy, fiołki, tulipany, dzwonki i prymulki – najpiękniejsze rośliny tej pory roku, można kupić w sklepach ogrodniczych, ale prawdziwym wyzwaniem jest pobudzenie ich do kwitnienia w domu. Pamiętajmy jednak, że na wyhodowanie roślin cebulowych potrzeba ok. 3 miesięcy.

Cebulki roślin sadzimy w ziemi kompostowej zmieszanej z darniową i piaskiem na takiej głębokości, aby ich wierzchołki nieco wystawały.

Do takiego pojemnika tulipany i żonkile przesadzamy dopiero po tym, jak wykształcą się ich pąki kwiatowe. Przedtem jednak przez 2-3 miesiące po wysadzeniu trzymamy je w ciemności (np. w piwnicy lub nakryte kartonem), podlewając 2,3 razy w tygodniu.

Dobra rada:
Kupując cebulki w sklepie, dokonajmy ich selekcji. Zapytajmy, czy są preparowane, i wybierzmy jedynie egzemplarze dorodne, pokryte zdrowymi, nie uszkodzonymi łuskami. Po posadzeniu cebul postawmy doniczki w pomieszczeniu o niskiej temepturze (ok. 5 0 C). Gdy rośliny nieco wyrosną, umieśćmy je w temperaturze ok. 12 – 15 °C, a tuż przed kwitnieniem – w pomieszczeniu o tempertaurze ok. 20 °C.