Oświetlenie balkonu, loggii, tarasu

Oświetlenie balkonu, loggii, tarasu.

Oświetlenie balkonu, loggii, tarasu jest ważnym elementem wyposażenia zewnętrznej, otwartej części mieszkania. Służą do tego gotowe, przemysłowo wykonane lampy zwisowe, przyścienne, stojące podłogowe, składane papierowe lampiony lub bardziej atrakcyjne, wymajsterkowane własnymi rękami.

I tak, prosty lampion o kształcie graniastosłupa wykonuje się z dłuższych (4) i krótszych (8) cienkich patyczków, które – połączone cienkim sznurkiem lub drucikiem – tworzą konstrukcję lampionu. Do pionowych patyczków należy przymocować paski białego lub kolorowego płótna, jedwabiu albo folii. Materiał tekstylny przymocowuje się do patyczków za pomocą kleju lub starannie obszywa. Dla uzyskania napiętej płaszczyzny należy przed założeniem zwilżyć płótno wodą. Folię mocuje się klejem. Podwójna warstwa materiału przesłonowego lepiej maskuje żarówkę.

Lampion o kształcie sześcianu wykonany jest z konstrukcji zespawanej z prętów żelaznych o przekroju 3-6 mm, które obciąga się wstążkami, tasiemką lub rafią. Można też naciągnąć na konstrukcję powłokę z płótna, którą uzyskuje się zszywając z jednego boku prostokąt płótna równy czterem kwadratom.