Jak rozmnożyć roślinę za pomocą sadzonek?

Jak rozmnożyć roślinę za pomocą sadzonek?

poproszę o wskazówki najlepiej krok po kroku 🙂

To prosta metoda rozmnażania zapewni nam na wiosnę nowe, nieodporne no mróz rośliny

Ponieważ zainteresowanie wieloletnimi roślinami do kwietników i na rabaty jest ogromne, warto wiedzieć, jak przetrzymywać ich zapas z roku na rok. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, w którym można trzymać w zimie pełnych rozmiarów okazy nieodporne na mrozy, po prostu odcinamy z nich szczepki i zimujemy je.

Odpowiedni czas
Najlepiej pobierać sadzonki latem, kiedy rośliny są w okresie aktywnego wzrostu. Nie musimy zawracać sobie wówczas głowy dodatkowym ich ogrzewaniem. Pobrane sadzonki potrzebuPonieważ zainteresowanie wieloletnimi roślinami do kwietników i na rabaty jest ogromne, warto wiedzieć, jak przetrzymywać ich zapas z roku na rok. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, w którym można trzymać w zimie pełnych rozmiarów okazy nieodporne na mrozy, po prostu odcinamy z nich szczepki i zimujemy je.

Odpowiedni czas
Najlepiej pobierać sadzonki latem, kiedy rośliny są w okresie aktywnego wzrostu. Nie musimy zawracać sobie wówczas głowy dodatkowym ich ogrzewaniem. Pobrane sadzonki potrzebują około 24°C, żeby zapuścić korzenie.
0 tej porze roku rośliny same produkują mnóstwo materiału, który można odciąć i posadzić. Korzenie rozwijają się w ciągu 2-5 tygodni.

Właściwy wybór
Materiał na sadzonki może się różnić zależnie od gatunków, jak i od pory roku. Generalnie, wybieramy nie kwitnące pędy, albo tez usuwamy wszystkie pączki kwiatów podczas przygotowania sadzonek. Trzeba pamiętać, by każda sadzonka miała od 10 do 15 cm długości oraz co najmniej dwa rozgałęzienia. W czasie niesprzyjających pogodowo sezonów, rozwój rośliny może być utrudniony. Dlatego trzeba dostosować do nich rozwój sadzonek. Materiał na sadzonki musi być zdrowy, giętki i typowy dla danej rośliny. Unikamy fragmentów, które rozrosły się na długość z powodu braku światła.

Pobieranie
Posługując się sekatorem, zbieramy materiał wczesnym rankiem, gdy roślina jest jeszcze wciąż napęczniała i pełna soków. Pobieramy nieco większe kawałki, niż będzie to nam potrzebne. Wkładamy je do woreczka foliowego, żeby utrzymać możliwie dużo wilgoci. Przygotowujemy sadzonki jak najszybciej po pobraniu ich z rośliny. Jeżeli nie jest to możliwe, spryskujemy wnętrze woreczka wodą i zawiązujemy go drutem. Umieszczamy w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce, w schowku na warzywa,

Przygotowanie
Do przycinania sadzonek używamy ostrego, czystego skalpela lub żyletki. Przycinamy je na optymalną długość 15 cm. Staramy się przecinać łodyżkę prostopadle, tuż poniżej nej połowy sadzonki usuwamy liście i pączki kwiatów. Niektóre rośliny mają długie łodyżki liściowe. Jeżeli liść wystaje nad ziemię, natomiast łodyżka jest zakopana, usunięcie go nie jest wtedy konieczne.

Podłoże
Doniczki napełniamy podłożem (najlepiej mieszanką pół na pół grubego piasku ogrodniczego i przesianego przez sitko torfu). Wsypujemy je do każdej doniczki, a następnie potrząsamy nią, aby ziemia się uleżała. Jej nadmiar zsypujemy za pomocą linijki lub równej deseczki. Nie należy utwardzać podłoża przed włożeniem sadzonek. Końcówki przyciętych sadzonek wkładamy do hormonalnego ukorzeniacza w proszku. Dla higieny, nie wkładamy sadzonek bez™ pośrednio do pojemnika z ukorzeniaczem, ale odrobinę proszku wysypujemy np. na przykrywkę słoika. Potem wyrzucamy jego pozostałości. Mocne sadzonki można wpychać do doniczki, aż do połowy ich długości. Dla słabszych robimy ołówkiem lub patyczkiem dziurki. W każdej doniczce możemy zasadzić kilka sadzonek, umieszczając jedną pośrodku, a pozostałe dookoła krawędzi. Należy je sadzić na taką odległość, by ledwie stykały się listkami. Sadzonki podlewamy ciepłą wodą, konewką z końcówką rozpraszającą. Pozwalając im nabierać wody przez 15 minut.

Opieka
W wypadku sadzonek roślin ogrodowych, doniczkę umieszczamy w oszklonej ramce lub zakładamy na nią foliowy worek, podtrzymywany na kijkach lub drucianym pałąku. Doniczkę należy wstawić do ciepłego pomieszczenia, jednak z dala od bezpośrednich promieni słonecznych. Do późnego lata pojawią się już korzenie i będziemy mogli przesadzić rośliny do odpowiedniego podłoża, w celu przezimowania.
Ustawiamy je potem na chłodnym parapecie lub w szklarni, gdzie nie ma mrozu, albo też pod oszkloną ramką. Uszczykujemy końcówki młodych pędów, żeby polepszyć rozgałęzianie.

Pelargonie
Pelargonie rabatowe i królewskie także rozmnażamy w ten sposób, pobierając sadzonki na następny sezon już na początku sierpnia. Jako że liście tych roślin są pokryte włoskami, nie przykrywamy ich folią. Umieszczamy sześć sadzonek w dwunastocentymetrowej doniczce, którą należy trzymać w ciepłym, ale zacienionym miejscu, aż do nadejścia pierwszych mrozów. W zimie sadzonki czują się dobrze w zwykłym podłożu dla sadzonek. Trzeba je wtedy umieścić w chłodnym, ale suchym miejscu. Najlepiej nadają się do tego nie ogrzewane pomieszczenia lub nawet parapet okienny w garażu. Podczas mroźnych zim, pomiędzy sadzonki a szybę należy włożyć gazetę, którą w ciągu dnia usuwamy. Można też ogrzewać pomieszczenie do temperatur wyższych niż 0°C. Sadzonki pelargonii utrzymujemy raczej suche, podlewając je dopiero, gdy podłoże zupełnie wyschnie. W lutym sadzonki należy przesadzić do sześciocentymetrowych doniczek. W przeciwnym razie trzeba je zasilać co dziesięć dni zwykłym nawozem. Kontynuujemy nawożenie i oskubywanie aż do kwietnia, kiedy to sadzonki należy przesadzić do podłoża na bazie gliny i stopniowo przyzwyczajać do temperatur na zewnątrz domu, gdy wysadzimy je w maju. W ten sam sposób można hodować sadzonki fuksji, pobierane w połowie sierpnia.

Łatwiejszy sposób rozmnażania
Korzenie roślin doniczkowych, które w ten sposób się ukorzeniają, szybko rozwijają się także na parapecie, w słoiku napełnionym wodą. Słoik przykrywamy odpornym na tłuszcz papierem lub folią. Przygotowujemy sadzonki w opisany już sposób. W przykryciu słoika robimy niewielkie dziurki i wkładamy do nich sadzonki, tak aby ich łodyżki były zanurzone w wodzie. Doniczkujemy je tak, jak to opisałem wyżej.

Ważne.
– Delikatne rośliny długoletnie
Wspaniałe, długoletnie rośliny, jak werbena pospolita, gazania, kosmos, złocień, można także rozmnażać w ten sposób. Delikatne rośliny pnące również rozwijają się dobrze z sadzonek. Okazy takie jak ołownica, bugenwilla i niektóre mniej odporne na mrozy gatunki, jak milin i męczennica, nadają się do tego znakomicie, tym bardziej że kwitną już jako młode rośliny.
– Jeszcze inne
Pelargonia i fuksja to rośliny, które rozmnaża się bardzo łatwo z sadzonek. Należą do najbardziej popularnych roślin nieodpornych na mróz, nadających letniej kolorystyki skrzynkom okiennym i ogrodowi. Pamiętajmy, że delikatne rośliny doniczkowe nadają się również do rozmnażania z sadzonek.

Uwaga!
Świeżo rozmnożone rośliny mają małe korzenie. Należy uważać, by ich nie zalewać w zimie. Podłoże musi być raczej suche.