Mały piesek do domu

pies4Małe psy bywają, podobnie jak koty, bardzo wybredne. Muszą mieć wyjątkowo kaloryczny pokarm, o 60 proc. pożywniejszy niż ten dla ich dużych braci. Trzeba też dostosować kształt i wielkość pożywienia do małych pyszczków. Minipsa karmimy 2-3 razy dziennie, dbając przede wszystkim o to, by składniki odżywcze podać we właściwych proporcjach. Najlepiej posłużyć się gotowym (suchym i mokrym) pokarmem, który jest odpowiednio zbilansowany dla potrzeb małego organizmu.

Z biegiem lat, gdy pieski staną się mniej ruchliwe, trzeba zmienić dietę na lekkostrawną, ale zawierającą białka wysokiej jakości. Białko utrzymuje bowiem mięśnie w dobrej kondycji.

Ładny, bo czysty
Małe pieski z racji swojego wzrostu szczególnie narażone są na kurz, brud, związki chemiczne, drobnoustroje. Jest to uciążliwe zwłaszcza jesienią i zimą. Trzeba więc wyjątkowo troskliwie dbać o czystość łap, sierści, a także oczu!

Bolończyk

Wesoły, miły, żywy pies, obdarzony sprytem i dużą inteligencją. Nie jest hałaśliwy, ale bardzo czujny. Psy tej rasy były ulubieńcami książąt z rodu Medyceuszów, a także carycy Katarzyny, cesarzowej Marii Teresy, madame de Pompadour.

Chihuahua
Najmniejszy pies świata znany był już prawdopodobnie Aztekom. Przyjacielski, chętny do pieszczot, łatwo się uczy, czujny.

Grzywacz chiński
W Chinach znany był już w XIII wieku. Wesoły, inteligentny, potrzebuje sporo czułości. Nie ufa obcym. Nadaje się dla alergików.

Yorkshire terrier
Służyły początkowo do zwalczania szczurów w korytarzach kopalni węgla hrabstwa Yorkshire. York to prawdziwy lew w miniaturowym ciele. Świetny stróż, odważny. Ufa tylko panu, w stosunku do obcych woli zachować daleko idącą powściągliwość.