Budujemy ścieżkę – rodzaje kostek ogrodowych

Teoretycznie ścieżkę ogrodową można zrobić z czegokolwiek, warto jednak poznać właściwości materiałów dostępnych na rynku w celu dobrania takiego, które najlepiej będzie spełniał nasze potrzeby.

Jeżeli ogród nasz jest często zalewany lub w naszym mikroklimacie często pada to ścieżki warto zrobić z kostek z betonu porowatego. Do masy betonowej dodawane jest specjalne kruszywo, dzięki któremu powstają pory łatwo przepuszczające do grunty wodę. Jeżeli natomiast chcemy kupić tanią i wytrzymałą kostkę to najlepiej kupić wyroby stworzone z wibroprasowanego betonu z dodatkiem bazaltu.

Kostka betonowa

Droższym rozwiązaniem jest natomiast zakup kostki kamiennej. Najchętniej kupowane jest kostka granitowa oraz bazaltowa. Można też pokusić się o zakup kostki ze sjenitu czy serpentynitu, marmuru lub twardego wapienia. Kostka kamienna posiada regularny sześcienny kształt, dzięki czemu łatwo można ją układać. W sklepach dostępna jest również odmiana tej kostki zwana “Rustykalną”, która posiada zaokrąglone krawędzie.

Kostka kamienna

Kostki kamienne są bardzo trwałe, dlatego też idealnie nadają się do wykładania podjazdów samochodowych. Standardowo dostępne są trzy rozmiary kostek. Kostkę o długości boku od 4 do 6 centymetrów stosuje się do robienia ścieżek, o boku od 9 do 11 cm używa się do podjazdów samochodowych, natomiast bardzo dużą kostkę o boku od 15 do 17 centymetrów stosuje się jako wykończenie ścieżek lub też do konstrukcji podjazdów dla samochodów ciężarowych.

Kostka klinkierowa

Do budowania zwykłych ścieżek idealnie nadaje się również bruk klinkierowy. Kostka ta jest dostępna w różnych kształtach, dzięki czemu można układać z niej skomplikowane wzory. Klinkier jest mało nasiąkliwy, odporny na warunki atmosferyczne (w tym i na mróz) oraz na chemikalia, a dodatkowo zachowuje swój oryginalny kolor przez wiele lat.