Plac zabaw dla chomika

Chomik to jedno z najpopularniejszych domowych zwierzątek. Nic dziwnego, bo jego cena jest niewielka, od 6 do 10 zł. Jednak już na początku doliczyć do niej powinniśmy koszt klatki lub akwarium (ok. 50 zł) oraz dodatkowych zabawek i akcesoriów.

Chomik nie może swobodnie chodzić po mieszkaniu, ponieważ z zapałem pogryzłby wszystkie sprzęty, dlatego odpowiedni plac zabaw należy urządzić mu w obrębie klatki. Nie może w niej zabraknąć małego domku (ok. 7 zł) i kołowrotka do biegania (ok. 5 zł).

Dobrym rozwiązaniem jest specjalna kula, którą można zdjąć ze stojaka i zamkniętego w niej chomika wypuścić z klatki. Dno klatki należy wysypać grubą warstwą trocin, ponieważ chomik uwielbia je rozgrzebywać. Ma również w zwyczaju zakopywać w nich resztki jedzenia, toteż klatkę należy często sprzątać. Chomik jest zwierzęciem wszystkożernym, ale karmić go przede wszystkim powinniśmy mieszankami ziaren.

Uzupełnieniem jego menu mogą być owoce, sery, sałata, marchewka. Warto też od czasu do czasu wkładać do klatki gałązki, o które chomik mógłby ścierać sobie zęby. W przeciwieństwie do wielu innych gryzoni chomik może żyć w pojedynkę i lepiej nie szukać mu partnerki, o ile nie chcemy w szybkim tempie stać się posiadaczami sporej hodowli. Chomiki dojrzałość płciową osiągają już po ośmiu tygodniach, a w jednym miocie rodzi się do 12 chomiczych maleństw.  Chomik seczuański jest wyjątkowo łagodny, ale wśród innych gatunków zdarzają się osobniki agresywne. Jeśli taki nam się trafi, nie ma rady, dwa lata (bo tyle żyją chomiki) musimy znosić humory choleryka.