Naturalne nawozy

Torf.

Torf stosujemy na działce jako nawóz wzbogacający glebę w próchnicę i poprawiający jej strukturę. Rozróżnia się dwa rodzaje torfu: wysoki i niski. Torf wysoki jest bardzo kwaśny (pH 3,5-4,5). Można jednak kupić torf odkwaszony (o pH 5,5-6,5 bądź o pH 7,0-7,5), czyli torf wymieszany z nawozem wapniowym. Torf niski ma barwę ciemnobrązową, jest mocniej rozdrobniony i rozłożony oraz bardziej zasobny w minerały. Ponieważ pozyskiwanie torfu związane jest z niszczeniem torfowisk, wielu ogrodników rezygnuje z jego stosowania, zastępując go np. korą lub substratem na bazie włókien kokosowych.

Nawóz po pieczarkowy.

Podłoże popieczarkowe jest cennym nawozem organiczno-torfowym pozyskiwanym po zakończeniu cyklu uprawy pieczarek. Jest to mieszanina kompostowanego obornika końskiego oraz torfu będąca skondensowanym nawozem bogatym w składniki organiczne, mineralne i mikroelementy. Kompost popieczarkowy ma właściwości odkwaszające, ponieważ zawiera do 20% wapna nawozowego. Sypkość podłoża popieczarkowego pozwala na stosowanie kompostu również na łąkach i trawnikach. Ogrodnicy prowadzący uprawę ekologiczną powinni zaopatrywać się w nawóz pochodzący z pieczarkami ekologicznej.

Substrat z włókien kokosowych.

Coraz większa liczba ogrodników przekonuje się do stosowania właśnie tego substratu jako mulczu. Bardzo dobrze hamuje on rozwój chwastów i obniża pH gleby. Dodatkowo odstrasza ślimaki. Należy jednak pamiętać, że substrat z włókien kokosowych może być szkodliwy dla psów, które chętnie go podjadają.

Nawóz z wodorostów.

Wodorosty morskie zawierają dużo potasu i alginy, czym przyczyniają. Się do lepszego wiązania cząstek glebowych. Możemy bezpośrednio nawozić nimi wilgotną glebę lub wzbogacać pryzmę kompostową. Nawóz z wodorostów nie zawiera soli, dlatego jest całkowicie bezpieczny. Zwapniałe wodorosty nadają się do nawożenia zarówno gleb lekkich, jak i ciężkich – w obu wypadkach znacznie poprawią strukturę podłoża, wspomagając rozwój roślin.