Kocimiętka

Kocimiętka

Kocimiętka jest to rodzaj roślin zielnych, na które składa się ponad dwieście gatunków.  Kocimiętka ma nieduże, sercowate liście. Rośnie w klimacie umiarkowanym. Można ją sadzić zarówno w ogrodzie na grządkach. Ale  kocimiętka sprawdza się również jako roślina doniczkowa. Można ją stosować jako roślinę ozdobną.

Kocimiętka znana jest głównie z jej wpływu na koty domowe.  Kiedy koty wyczują aromat rośliny, bądź smak zaczynają się gwałtownie bawić i ruszać. Bawią się również rośliną, chwytając ją i gryząc. Mruczą przy tym rozkosznie. Działanie kocimiętki często jest porównywane do działania narkotyków na ludzki organizm. Kocimiętka zapewnia miłe doznania mruczkom, nie są jednak dla kotów szkodliwe. Reakcja kotów nie wynika bowiem z z zawartości substancji psychoaktywnych lecz kociego feromonu. Dlatego też najbardziej kocimiętka działa na koty w wieku rozrodczym. Młode koty praktycznie są obojętne na roślinkę.

Kocimiętka dostępna jest zarówno jako świeża roślina w doniczce, jak i susz. Jedna i druga forma działa na kota dokładnie z taką samą siłą.