Ścieżki utwardzone

Ścieżki utwardzone

Użyty materiał powinien harmonizować ze stylem naszego ogrodu. Płyty kamienne doskonale pasują do ogrodów wiktoriańskich, a kostki granitowe podkreślą rustykalny charakter starszych ogrodów.

Z kolei podesty drewniane są idealnym elementem w ogrodach zaprojektowanych w nowoczesnym stylu. Cegły, które możemy układać w różne wzory, są przydatne w przypadku ścieżek komunikacyjnych. Upewnijmy się jednak, czy są wykonane z mrozoodpornego materiału – inaczej popękają już pierwszej zimy.

Duże płyty kamienne wymagają odpowiednich fundamentów. Dostępne są także płyty betonowe imitujące naturalny kamień. Mimo ogromnego postępu w produkcji wyrobów betonowych nic jednak nie zastąpi naturalnego materiału! Czasami nadarza się okazja nabycia kamienia z odzysku, ale często kamienie te mają równą tylko jedną powierzchnię, co utrudnia ich układanie.

Niektóre materiały stają się pod wpływem wilgoci śliskie, szczególnie w miejscach zacienionych, np. pod drzewami. Drewno i gładkie płytki nie nadają się na nawierzchnię ścieżek biegnących w takich miejscach. Wtedy warto się zdecydować na wyroby betonowe, które zdecydowanie są mniej śliskie.

Ścieżki wcale nie muszą być wykonane z tradycyjnych materiałów -jedynym ograniczeniem jest tu nasza własna wyobraźnia! W ogrodzie Hildegardy Holt, w południowej części Londynu, znajdziemy długą ścieżkę, która stopniowo zwęża się ku końcowi, wydłużając optycznie perspektywę, na której możemy podziwiać cudowne podwodne sceny. Barwne ryby i rozgwiazdy płyną między mackami ogromnych ośmiornic rozciągających się na niemal całej długości ścieżki.

Właścicielka planuje ją przedłużyć i ozdobić wizerunkiem krokodyla wykonanego ze szklanych koralików. Odręczny projekt ścieżki powstał najpierw na papierze, po czym Hildegarda, z pomocą przyjaciela Memetha Hassana, zrealizowała go własnoręcznie, bez wstępnego wytyczania ścieżki sznurem i palikami. Najpierw wybrała ziemię na głębokość 15 cm i tak utworzone łożysko wysypała warstwą gruzu, który następnie dokładnie ubiła. Beton urabiała ręcznie i wylewała po trochu, by można było układać wzory, póki nie zastygnie. Hildegarda wykorzystała wiele materiałów z odzysku. Ustawione pionowo dachówki, które pozostały po remoncie dachu, otaczają ryby wypełnione szklanymi koralikami. Płytki ceramiczne I wspaniałomyślny dar syna, który wcześniej zakończył remont kuchni – wypełniają wolne przestrzenie lub pokrywają cegły, tworząc biało-niebieskie obrzeże ścieżki. Eleganckie niebiesko-białe ryby powstały z płytek ceramicznych, które wcześniej pokrywały ławkę. Autorka kupiła jedynie piasek, cement, otoczaki i szklane koraliki. Hildegarda, która zawodowo wyrabia gliniane naczynia, sama wykonała małe rybki, które ułożyła na zatopionych w betonie płytkach. Ścieżka jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Faktura mozaiki sprawia, że nie jest ona śliska podczas deszczu, a jesienne liście czy kurz łatwo z niej zmieść. Takie ścieżki doskonale nadają się do miejsc, z których nie korzystamy regularnie. Nie sprawdzą się natomiast jako ścieżki komunikacyjne, często uczęszczane, po których nierzadko pchamy przed sobą załadowane taczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *