Ścieżki utwardzone

Ścieżki utwardzone

Użyty materiał powinien harmonizować ze stylem naszego ogrodu. Płyty kamienne doskonale pasują do ogrodów wiktoriańskich, a kostki granitowe podkreślą rustykalny charakter starszych ogrodów.

Z kolei podesty drewniane są idealnym elementem w ogrodach zaprojektowanych w nowoczesnym stylu. Cegły, które możemy układać w różne wzory, są przydatne w przypadku ścieżek komunikacyjnych. Upewnijmy się jednak, czy są wykonane z mrozoodpornego materiału – inaczej popękają już pierwszej zimy.

Duże płyty kamienne wymagają odpowiednich fundamentów. Dostępne są także płyty betonowe imitujące naturalny kamień. Mimo ogromnego postępu w produkcji wyrobów betonowych nic jednak nie zastąpi naturalnego materiału! Czasami nadarza się okazja nabycia kamienia z odzysku, ale często kamienie te mają równą tylko jedną powierzchnię, co utrudnia ich układanie.

Niektóre materiały stają się pod wpływem wilgoci śliskie, szczególnie w miejscach zacienionych, np. pod drzewami. Drewno i gładkie płytki nie nadają się na nawierzchnię ścieżek biegnących w takich miejscach. Wtedy warto się zdecydować na wyroby betonowe, które zdecydowanie są mniej śliskie.

Ścieżki wcale nie muszą być wykonane z tradycyjnych materiałów -jedynym ograniczeniem jest tu nasza własna wyobraźnia! W ogrodzie Hildegardy Holt, w południowej części Londynu, znajdziemy długą ścieżkę, która stopniowo zwęża się ku końcowi, wydłużając optycznie perspektywę, na której możemy podziwiać cudowne podwodne sceny. Barwne ryby i rozgwiazdy płyną między mackami ogromnych ośmiornic rozciągających się na niemal całej długości ścieżki.

Właścicielka planuje ją przedłużyć i ozdobić wizerunkiem krokodyla wykonanego ze szklanych koralików. Odręczny projekt ścieżki powstał najpierw na papierze, po czym Hildegarda, z pomocą przyjaciela Memetha Hassana, zrealizowała go własnoręcznie, bez wstępnego wytyczania ścieżki sznurem i palikami. Najpierw wybrała ziemię na głębokość 15 cm i tak utworzone łożysko wysypała warstwą gruzu, który następnie dokładnie ubiła. Beton urabiała ręcznie i wylewała po trochu, by można było układać wzory, póki nie zastygnie. Hildegarda wykorzystała wiele materiałów z odzysku. Ustawione pionowo dachówki, które pozostały po remoncie dachu, otaczają ryby wypełnione szklanymi koralikami. Płytki ceramiczne I wspaniałomyślny dar syna, który wcześniej zakończył remont kuchni – wypełniają wolne przestrzenie lub pokrywają cegły, tworząc biało-niebieskie obrzeże ścieżki. Eleganckie niebiesko-białe ryby powstały z płytek ceramicznych, które wcześniej pokrywały ławkę. Autorka kupiła jedynie piasek, cement, otoczaki i szklane koraliki. Hildegarda, która zawodowo wyrabia gliniane naczynia, sama wykonała małe rybki, które ułożyła na zatopionych w betonie płytkach. Ścieżka jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Faktura mozaiki sprawia, że nie jest ona śliska podczas deszczu, a jesienne liście czy kurz łatwo z niej zmieść. Takie ścieżki doskonale nadają się do miejsc, z których nie korzystamy regularnie. Nie sprawdzą się natomiast jako ścieżki komunikacyjne, często uczęszczane, po których nierzadko pchamy przed sobą załadowane taczki.