Budujemy ogród japoński – cz.1- wprowadzenie

Zgodnie z zapowiedziami wracamy do tematu budowania ogródków japońskich.

Po pierwsze przemyśl dobrze, jaką przestrzenią dysponujesz – nie każdy z nas ma do dyspozycji atrakcyjne działki budowlane, gdzie dookoła wspaniałego domu może sobie pozwolić na aranżowanie wymyślnych kompozycji. Większość domorosłych ogrodników ma do dyspozycji w najlepszym razie skromne działki rekreacyjne, wymagające nieraz sporej pomysłowości aranżacyjnej. I właśnie to właśnie ci skromni ‘posiadacze ziemscy’ powinni poważnie rozważyć możliwość urządzenia swojego ogrodu w stylu japońskim. Dlaczego? Bo kluczem do stworzenia pięknego japońskiego ogródka jest miniaturyzacja – a więc takie rozplanowywanie przestrzeni, aby udało nam się stworzyć minipejrzaż, jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

Elementy, dla których koniecznie musimy znaleźć miejsce, to:

  • zbiornik wodny – nie musi być duży, ale pamiętaj, że powinien mieć nieregularne kształty, jak najbardziej zbliżone do naturalnych
  • kamienie – a więc kamienne aranżacje, w postaci zbiorów kamieni, lub pojedynczych sztuk
  • ścieżki – żwirowe lub – co wydaje się w naszych warunkach dużo praktyczniejsze – układane z pojedynczych kamieni.

Od czego powinniśmy zacząć? Najprościej – od rozrysowania planu działki i wstępnej próby umiejscowienia stałych elementów. Zastanów się, gdzie chcesz usytuować zbiornik wodny – niech stanie się on dla ciebie punktem wyjścia. Jeśli nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią, pamiętaj o radach dotyczących wizualnego powiększania ogrodu. Prosta sztuczka, polegająca na umieszczaniu oczek wodnych w rogach ogrodu lub po bokach, przy płocie, pozwoli z jednej strony zwiększyć wrażenie przestrzenności, a z drugiej – wkomponować w przestrzeń ogrodu ważny element japońskiej kompozycji.

Gdy już zdecydujemy, gdzie umiejscowić zbiornik wodny (lub zbiorniki), zastanów się nad sposobem ich wykończenia. To ważny element, ponieważ zależy od niego ilość przestrzeni, jaka będzie nam dodatkowo potrzebna, oraz rodzaj materiałów, jakie użyjemy. Jeśli szukasz inspiracji, możesz posłużyć się gotowymi już projektami:

Oczko wodne wykończone w sposób naturalny - kamienie i trawa

Oczko wodne zabudowane dużymi kamieniami

Zbiornik wodny zabudowany kamiennymi płytami

Oczko wodne wykończone wysypką z drobnych kamieni

Zbiornik wodny całkowicie zabudowany

Aranżacja naturalna, z kamienną drobnicą  w formie dna i brzegu