Oczko wodne dla początkujących

oczko wodneChińscy ogrodnicy już setki lat temu zalecali, by w ogrodzie założyć oczko wodne. Zaufaj im i poszukaj na nie miejsca także u siebie, nawet na balkonie. Woda daje więcej korzyści, niż myślisz.

Nawet w najmniejszym ogródku warto wygospodarować miejsce na oczko wodne. Tafla wody powiększy optycznie przestrzeń, odbijając niebo i rośliny. A wokół niej na pewno wytworzy się przyjazny mikroklimat. Wilgotne powietrze w upalne dni będzie schładzać najbliższe otoczenie, zapobiegnie też przesuszeniu roślin. Szum wody ukoi twoje nerwy, a cichy, jednostajny plusk zwolni rytm serca i pomoże rozluźnić się napiętym mięśniom. Woda, zwłaszcza z tryskającej fontanny, może stać się również świetnym filtrem zanieczyszczeń powietrza: pyłków, kurzu. Powinni docenić to zwłaszcza alergicy!

Kwiaty do pływającego ogrodu

Kaczeniec – Nadaje się do obsadzania brzegów stawu. Wyrasta na wysokość 15-30 cm. Kwitnie wiosną i wczesnym latem.

Kosaciec – Sadzimy go w strefie wilgotnej wokół oczka, rozkwita na początku lata. Lubi miejsce słoneczne lub lekko zacienione.

Grążel – Ma ładne sercowate liście i piękne kwiaty, za to niewielkie wymagania. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych. Kwitnie latem.

Jaskier – Zakwita późną wiosną i długo utrzymuje się na pędach. Lubi nasłonecznione miejsce. Silnie i szybko się rozrasta.

Grzybień – Ma białe lub różowe kwiaty. Potrzebuje wody głębokiej – zbiornik musi mieć co najmniej 60 cm głębokości, inaczej roślina nie będzie rosnąć.

Jakie rybki

Jesiotr – Należy do dużych ryb, więc nie hoduj go w małym oczku. Potrzebuje też sporo tlenu. Pływa głównie przy dnie, trzeba więc dostarczać mu pokarm, który opada na dno. Chętnie zjada glony.

Karaś ozdobny – Zwany też złotą rybką, ma wiele odmian barwnych od złocistożółtych po ciemnoczerwone. Wytrzyma każcie warunki.

Idealne miejsce na oczko wodne powinno być rankiem słoneczne, a po południu zacienione. Nadmiar słońca sprzyja mnożeniu się glonów to oznacza konieczność częstego oczyszczania wody oraz powstawania siedlisk komarów.
W oczku wodnym i wokół niego możesz zainstalować system oświetlenia, który da niezwykły efekt w letni wieczór. Mogą to być specjalne, odporne na burze i zmiany temperatury lampy pływające lub nawet podwodne reflektory.

Jak założyć małą sadzawkę

1.    Zaznacz kontury

Najłatwiej zrobić oczko, posługując się gotową formą z plastiku. W sklepach ogrodniczych jest duży wybór modeli w różnych rozmiarach. Formę ustaw w wybranym miejscu i zrób jej obrys – zaznacz go palikami lub piaskiem.

2.    Wykop dół

Powinien być zgodny z kształtem formy ale głębszy i większy o ok. 10 cm z każdej strony.

Na dno wykopu wsyp 10 cm warstwę piasku.

3.    Osadź formę

Ustaw na piasku formę, wypełnij w 1/3 wodą. Brzegi naczynia powinny znajdować się na jednym poziomie. Sprawdź za pomocą poziomnicy, czy forma została prawidłowo ustawiona w poziomie.

4.    Umocnij oczko

Między formę a brzegi wykopu nasyp piasku. Polej go wodą, aby szczelnie wypełnił przestrzeń. Jeśli trzeba, dosyp piasku. Dolej do oczka wody. Udekoruj brzegi kamykami.

5. Posadź rośliny

Najlepiej umieść je w koszach lub specjalnych ażurowych kieszonkach z włókna kokosowego. Korzenie łatwo przerastają przez oczka i czerpią substancje odżywcze z wody, a w razie konieczności zmiany wody można je bez trudu wyjąć. Na 1 mkw. wystarczą 2-3 rośliny, z czego 1/3 powinny stanowić rośliny podwodne.

6. Wpuść rybki

Torebkę z rybami umieść w stawie dla wyrównania temperatury.

Po pół godzinie delikatnie ją rozchyl i wiej nieco wody ze stawu. Pozostaw na kolejne 10 minut. Potem wypuść rybki. (Uwaga!

Na jeden metr sześcienny wody nie może przypadać więcej niż 80 cm ryby – liczysz to, sumując długości wszystkich swoich ryb.)