Jak utrzymać w oczku czystą wodę

Jak utrzymać w oczku czystą wodę.

Jeżeli w naszym zbiorniku panuje równowaga biologiczna, woda będzie w nim czysta i klarowna. Większość ogrodników ma z tym jednak problem. W takiej sytuacji wystarczy zanurzyć w wodzie słomę jęczmienną, która oczyści ją w ciągu kilku tygodni i pozwoli na resztę lata pozbyć się glonów. Jeśli kupujemy paczkowaną słomę, na opakowaniu znajdziemy informację na temat ilości potrzebnych na określoną objętość wody. Obrazowo można powiedzieć, że odpowiedni skutek przyniesie wrzucenie do zbiornika o średnicy 3 m i głębokości 60 cm starych rajstop wypchanych jęczmienną słomą. Sytuację poprawi także wprowadzenie do oczka ślimaków i roślin silnie natleniających wodę, takich jak rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) czy lagarosyfon wielki (Lagarosiphon major). Lilie i inne rośliny o dużych liściach zacieniają wodę, ograniczając ryzyko jej zazielenienia.

Chwasty tworzące w zbiorniku szarozielone warkocze lub kożuch usuwamy ręcznie. Najlepiej wspomóc się podbierakiem. Nigdy nie używajmy do tego grabi, wideł lub innych ostrych narzędzi. Membrana, choć wytrzymała, nie jest odporna na nakłucia.

Rośliny natleniające szybko rozrastają się w zbiorniku, z czasem tworząc na powierzchni gęsty kożuch. Latem należy go przerzedzić, a jesienią usunąć obumarłe liście, zanim opadną na dno. Gazy wytwarzane podczas gnicia mogą być szkodliwe dla ryb i innych organizmów zamieszkujących oczko.

Rośliny, kamienie czy muł, które usuwamy ze zbiornika, przed wyrzuceniem lub przeniesieniem do kompostownika warto pozostawić na noc tuż przy brzegu, umożliwiając żyjącym na nich owadom powrót do wody.