Skrętnik

skretnikWszyscy dobrze znamy fiołki afrykańskie, najpopularniejsze rośliny doniczkowe z rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae).
Do tej samej rodziny należą skrętniki – równie piękne, choć rzadko spotykane.

W naturze skrętniki (Streptocarpus) występują w Afryce i południowej Azji. Botanicy naliczyli około 130 gatunków tych roślin; niektóre są jednoroczne, inne dwu- lub wieloletnie. Zazwyczaj rosną na dnie lasu lub na skałach, zdarzają się też gatunki epifityczne, porastające pnie drzew. Pierwszy skrętnik trafił do Europy w 1827 roku. Był to skrętnik okazały (Streptocarpus rexii), przywieziony do ogrodu botanicznego Kew pod Londynem. Od tego gatunku pochodzi większość obecnie uprawianych odmian tej rośliny.

Skrętniki można podzielić na trzy grupy: gatunki z ulistnionymi łodygami, zwykle wieloletnie; rośliny wytwarzające tylko jeden liść, w większości krótkowieczne, oraz te najpopularniejsze, których liście tworzą niskie przyziemne rozety o różnej średnicy.

Do najładniejszych i najczęściej spotykanych w mieszkaniach należą odmiany pochodzące od skrętnika okazałego (S. rexii) i skrętnika ogro dowego (S. gardenii).

Gatunki te w naturze są przeważnie wieloletnie, jednak uprawiane w doniczkach giną po 3-4 latach.

Kwiaty skrętnika okazałego są umieszczone na 20-centymetrowej długości pędach kwiatostanowych. Na każdym pędzie rozwijają się 1-4 kwiaty. W zależności od odmiany mają one średnicę od 2 do 15 cm i zabarwienie niebieskie, fioletowe, purpurowe, różowe lub białe. Odmiany o mniejszych kwiatach kwitną bardziej obficie (Jedna roślina wydaje jednocześnie nawet 20-30 kwiatów).

Skrętnik ogrodowy (wbrew nazwie nie można go uprawiać w ogrodzie) ma pędy kwiatostanowe z jednym lub dwoma błękitnymi kwiatami o średnicy 4-5 cm. Na płatkach bocznych i dolnym występują po trzy fioletowe paski.