Surfinia i inne

petniaNa petunię kaskadową popularnie mówi się Surfinia, nazwy pierwszej grupy tych roślin, którą sprowadzono do Polski. Mamy do wyboru co najmniej kilkanaście innych grup petunii kaskadowych o różnych nazwach, w wielu odmianach i kolorach.

Petunie kaskadowe to efekt prac hodowlanych, których celem było otrzymanie roślin obficiej kwitnących niż dotychczas uprawiana petunia ogrodowa, odpornych na nie sprzyjające warunki atmosferyczne oraz łatwych do rozmnażania z sadzonek.

Japońscy hodowcy przy krzyżowaniu gatunków dziko rosnących petunii oraz ich odmian uprawnych wykorzystali metody inżynierii genetycznej. Prace te przyniosły rewelacyjne wyniki – tak narodziła się nowa roślina, którą nazwano Surfinia. Nazwa ta obejmuje całą grupę odmian petunii kaskadowych, o kwiatach różnej wielkości i barwy, i jest prawnie zastrzeżona przez firmy Suntory Ltd. i Keisei Rose Nursery Inc. z Japonii.

Nad otrzymaniem obficie kwitnących mieszańców petunii pracuje jednocześnie wiele firm, toteż nic dziwnego, że prawie w tym samym czasie pojawiła się na europejskim rynku grupa petunii kaskadowych pod wspólną nazwą Cascadia, wyselekcjonowanych przez firmę Danziger z Izraela. Wkrótce dołączyły do nich petunie Futura i Sunlovers, pochodzące z firmy Schmulling, oraz Sylvana (z firmy Westhoff), Solana Royal (Liebieg), Konstanza (Koniger) i Anthofinia (Scharrachbergheim).

W sprzedaży są petunie kaskadowe Senators z francuskiej firmy Philiomel Horticulture SA, Fortunia, promowana przez niemieckie firmy nasienne Benary i Walz, oraz  drobnokwiatowe odmiany grupy Million Bells (Suntoiy Ltd. i Keisei Rose Nursery Inc.), Petitunia (Danziger), a także Carillion – efekt pracy hodowców japońskich z firmy nasiennej Sakata.

Obok odmian zagranicznych w kwiaciarniach można kupić polskie odmiany petunii kaskadowych o nazwie Ursynia, wyhodowane przez profesora Henryka Chmielą z SGGW w Warszawie i rozmnażane przez firmę Vitroflora z Łochowa pod Bydgoszczą.