Poznaj mowę ciała twojego psa

pies3On rozumie twój język, a ty jego nie. Co może zrobić? Pokazać, o co chodzi!

Dla wielu z nas pies jest towarzyszem życia, dlatego dobrze byłoby zrozumieć, co chce nam przekazać. Nasz podopieczny potrafi wyrażać swoje zamiary i emocje nie tylko głosem, ale też językiem ciała, wyrazem pyska i zapachem. Często zdarza się, że błędnie tłumaczymy jego zachowanie – zakładamy, że wysyła sygnały podobne do ludzkich.

Tymczasem pies postrzega świat zupełnie inaczej niż my. Jest zwierzęciem stadnym i najważniejsze przekazywane przez niego komunikaty dotyczą jego roli i miejsca w grupowej hierarchii. Poznanie mowy ciała psa pomoże nam w wychowaniu go. Sprawi też, że szybciej zareagujemy, gdy nasz pupil poczuje się nieszczęśliwy lub zagrożony.

Gdy pies przewraca się w twojej obecności do góry brzuchem, wysyła ci w ten sposób komunikat, że uznaje swoją niższą rangę w waszym małym stadzie. Daje ci do zrozumienia, że jesteś jego przywódcą, któremu on czuje się w pełni podporządkowany.

Wyprężenie ogona, szyi i uszu oznacza pewność siebie i gotowość do działania. Gdy twój pies ma przy tym zjeżoną na grzbiecie sierść, najprawdopodobniej chce przestraszyć przeciwnika. Jeśli to nie poskutkuje, najpewniej dojdzie do psiej walki.

Tak wygląda pies, który zrobił coś zakazanego i wie, że zasłużył na karę: nogi ugięte, uszy spuszczone, podkulony ogon. Głowę chowa nisko między nogami, ma rozluźnione szczęki. Pies nie potrafi tak jak człowiek panować nad mową swojego ciała, dlatego czasem przyjmuje taką postawę, zanim my odkryjemy, że coś zbroił.

To nie przypadek, że pies kładzie się na twojej gazecie, poduszce lub ubraniu. W ten sposób daje ci do zrozumienia, że chciałby, by podarować mu te  rzeczy lub przynajmniej uznać  je za wspólne. Jeżeli pies śpi na twoich rzeczach, gdy nie ma cię w domu, to znaczy, że za tobą tęskni.

Mały szczeniak w ten sposób zachowuje się, gdy chce zwrócić na siebie uwagę matki. Wylizuje jej najpierw uszy, potem całą głowę. Dorosłe psy postępują tak, kiedy chcą zażegnać konflikt lub po prostu stworzyć dobrą atmosferę. W ten sposób okazują swoją wielką serdeczność i przywiązanie.

Wycie to psi sposób porozumiewania się na odległość. Robią to, gdy chcą przekazać komunikat towarzyszowi, który znikł im z oczu, dlatego często zdarza im się wyć po wyjściu ich pana z domu. Melodyjne wycie odczytuje się jako oznakę zaciekawienia, ale i wycie żałosne to znak, że pies jest zaniepokojony lub nieszczęśliwy.

Taką postawą ciała pies pokazuje ci, jak teraz będziecie się bawić – on będzie uciekał, a ty będziesz go gonić. Potem możecie się trochę potarmosić na ziemi i zamienić rolami. Gdy twój pupil zachowuje się w ten sposób, znaczy to, że jest szczęśliwy i rozpiera go energia.