Określenie priorytetów przy planowaniu ogrodu

Określenie priorytetów przy planowaniu ogrodu.

Na etapie planowania ogrodu musimy uwzględnić także określenie naszych indywidualnych potrzeb. Oczywiście potrzeby te z czasem będą ulegały zmianie, a z nimi ogrody, które zazwyczaj „dojrzewają” wraz z właścicielami.

Ograniczenia czasowe

Zajmowanie się ogrodem powinno być przyjemnością. Ogrodnik powinien zatem mieć dość wolnego czasu, by doglądać swoich roślin. W przeciwnym razie pielęgnacja ogrodu stanie się jedynie przykrym obowiązkiem. Planując nowy ogród, koniecznie określmy zasób czasu, jaki będziemy w stanie poświęcić uprawianym roślinom.

Kilka sztuczek

Naga ziemia jest zmorą każdego ogrodnika – w krótkim czasie pokrywają ją chwasty, a walka z nimi wymaga sporo wysiłku. Jeśli chcemy, by ziemia wyglądała dobrze, nie możemy rozstawać się z pazurkami. Praktycznym rozwiązaniem jest mulczowanie gleby , a potem obsadzenie roślinami kobiercowymi, które pokryją ziemię gęstym dywanem. Jeśli chcemy zachować luki pomiędzy roślinami, powinniśmy zastosować mulcz, który zabezpieczy powierzchnię gleby przed przerastaniem. Możemy zdecydować się na warstwę materiału organicznego, właściwie ściółkę, która wyglądem przypominać będzie glebę, żwir, odłamki skalne, muszle lub inny twardy materiał.

• Jeżeli przejęliśmy ogród, który najwyraźniej był czyimś hobby, a nie chcemy, by stał się naszym, zaplanujmy zmiany, które ułatwią nam życie.

• Jeżeli w ogrodzie występuje zbyt wiele rabat na obrzeżach trawnika, zastąpmy je trawą. Koszenie jest łatwiejsze i dużo mniej pracochłonne niż odchwaszczanie. Co ważniejsze, można je zlecić członkowi rodziny, który o ogrodnictwie nie ma pojęcia.

• W małych ogrodach zrezygnujmy z trawników, wyłóżmy je kamieniem lub kostką brukową i uprawiajmy rośliny w donicach i na podwyższonych rabatach.

• Jeśli mamy duży ogród, z którym nie dajemy sobie rady, ogrodźmy płotem, żywopłotem lub murkiem część przylegającą do domu.

• Utrzymujmy w należytym porządku jedynie tę część ogrodu, reszta zaś niech zamieni się w ogród naturalny, w którym zapanuje artystyczny nieład.