Rattan wraca do łask

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co dla każdego działkowca i właściciela ogrodu oznacza jedno: czas najwyższy zabrać się za wielkie sprzątanie. Wiosna to także czas nowych ogrodowych aranżacji. Wielu z nas właśnie wtedy rozpoczyna urządzanie kącika rekreacyjnego – czyli miejsca odpoczynku i spotkań ze znajomymi.

Stajemy wtedy przed wyborem mebli ogrodowych. Oczywiście, nieśmiertelnym i zawsze dobrym pomysłem na zagospodarowanie naszego ‘kąciku’ jest huśtawka ogrodowa, doskonała na niedzielne grille z przyjaciółmi i relaksujące popołudnia z książką w ręku. Najpopularniejsze w polskich ogrodach plastikowe meble coraz częściej zastępujemy jednak meblami rattanowymi.  Są one – po pierwsze – o wiele bardziej ekologiczne od wyrobów z tworzywa sztucznego. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że prezentują się także dużo lepiej w otoczeniu ogrodowej zieleni.

O dziwo, okazuje się także, że meble rattanowe potrafią przewyższyć meble plastiklowe także żywotnością. Odpowiednio konserwowane na zimę będą nam służyły przez długie lata. Po sezonie powinniśmy  je tylko dokładnie wyczyćciś, osłonić np. folią i umieścić w ciepłym i suchym miejscu. W przeciwieństwie do popularnych ‘plastików’ nie grodzi im złamanie. Pojawiające się z wiekiem przebarwienia nadają im natomiast szlachetnej urody, czego z pewnością nie można powiedzieć o meblach plastikowych. Choć są od nich droższe, okazaują się trwalsze i lepiej prezentują się w każdym ogrodzie.