Kompozycja z róż

roza2Nie wiadomo dokładnie, skąd pochodzi róża i kiedy zaczęto ją hodować. Przypuszczalnie ojczyzną jej jest wschodnia Azja. Towarzyszyła człowiekowi wszędzie, gdzie rozwijały się cywilizacje. Uprawiano ą już w starożytnych Chinach. Wzmianki o różach znaleziono na glinianych tabliczkach z Ur. Była uprawiana przez Greków i Rzymian. Maurowie sprowadzili ją do Hiszpanii, a Krzyżowcy do Francji. Stamtąd trafiła do Angli, gdzie stała się symbolem królestwa.

W ciągu setek, a może nawet tysięcy lat uprawy róż wyhodowano wiele różnorodnych odmian o przeróżnych barwach i formach. Uroda jej kwiatów, kolor, zapach i wartość dekoracyjna, jak zawsze ciąga uwagę człowieka. Chętnie zdobimy różami ogrody, parki i zieleńce oraz mieszkania, obdarowujemy nimi ukochane osoby.

Układając te bukiety nie można więc zapomnieć w żadnym razie wytwornej i pięknej królowej kwiatów. Prezentowana kompozycja wykonana została w płaskim, kwadratowym naczyniu. Jej symetryczny układ kształtem przypomina piramidę. I choć znalazły się w niej wyłącznie różnokolorowe, pnące róże, jest pełna wdzięku, bogata i efektowna. Taka właśnie jest róża.