Kwiaty wieloroczne? Kwiaty wieloletnie? Byliny Kwiatowe!

Wiele osób chce mieć w swoim ogrodzie kwiaty, które kwitną przez wiele lat. Jednak wszelkie próby znalezienia gatunków tych kwiatów na internecie kończą się fiaskiem. Dlaczego tak jest? Otóż najczęściej szukamy “kwiatów wielorocznych” jednak taki przymiotnik nie jest nawet poprawny gramatycznie, gdyż jak coś może być wielo- ale tylko roczne? Następnym popularnym hasłem do poszukiwań jest fraza “kwiaty wieloletnie” i choć jest poprawna gramatycznie to jednak jeszcze jesteśmy dość daleko od znalezienia pod tym hasłem kwiatów.

No ale to jak je znaleźć pytacie, szukamy pod hasłem “Byliny Kwiatowe” i jesteśmy w domu.

Wprawdzie artykuł ten jest poświęcony właśnie opisom kilku ciekawych bylin kwiatowych, to jednak wprowadzenie do niego jest niezbędne abyś drogi czytelniku w ogóle się nim zainteresował ;]. A teraz przejdźmy już do rzeczy.

Bylina jest to roślina zielna, żyjąca więcej niż dwa lata i zwykle wielokrotnie w tym czasie wydająca nasiona (co oznacza, że musi zakwitnąć). Podczas zimy obumierają tylko części naziemne bylin, dzięki temu mechanizmowi kwiaty na wiosnę odrastają a my możemy cieszyć się ich wyglądem. Byliny należą więc do grupy roślin wieloletnich.
Przykładem byliny, która lubi miejsca nasłonecznione jest Dzwonek brzoskwiniolistny. Posiada on duże kwiaty w kolorze niebieskim lub białym i rośnie na wysokość od 70 do 90 cm. Kwiat kwitnie w czerwcu oraz lipcu.

Jeszcze innym kwiatkiem lubiącym miejsca nasłonecznione jest Kuklik Szkarłatny. Posiada on płomienno-jaskrawe kwiaty, rośnie w kępach i osiąga wysokość od 30 do 60 cm. Idealnie nadaje się on na rabaty kwiatowe oraz jako kwiat cięty. Kwitnie od maja do września!

Ciekawą byliną lubiącą półcień oraz stanowiska zacienione jest Jagodowiec Wielkokwiatowy. Posiada on delikatny wygląd, oryginalne, żółte oraz wydłużone kwiaty, które zwisają z łodyżek. Jego liście zwijają się w rurkę i również są skierowane ku dołowi. Kwiat osiąga wysokość od 30 do 40 cm i dobrze wygląda gdy sadzi się ją w kępach.

Ciekawą dekoracją do ogrodu mogą być różnego rodzaju trawy ozdobne takie jak choćby Kostrzewa Gautiera. Jest to trawa zimozielona, która tworzy swojego rodzaju poduszki ze sztywnych, podobnych do nitek, ciemnozielonych liści. Rośnie ona na wysokość ok. 10 cm i trzeba uważać gdyż jest rośliną ekspansywną, musimy pilnować aby rosła tylko tam gdzie ją zasialiśmy. Idealnie również nadaje się na skalniaki.