Gaz, woda i prąd w ogrodzie

Zanim z zapałem zabierzemy się do ogrodowych prac, szczególnie tych związanych z wprowadzaniem zmian, ustalmy, gdzie w naszym ogrodzie znajdują się źródła prądu i wody. Najlepiej sporządzić własną mapkę ogrodu, na której zaznaczymy ich przebieg i którą na bieżąco będziemy uzupełniać.

Jeżeli wzbogacamy ogród o nowy obiekt, np. cieplarnię czy ogród wodny, jego odległość od źródła wody i prądu może mieć istotny wpływ na ostateczny koszt całego przedsięwzięcia. Należy zatem rozsądnie planować takie źródła. Jeżeli dostęp do kranu jest niewygodny, niewielki z niego pożytek. Podobnie jest ze źródłem prądu. Jeśli budujemy taras czy patio, zastanówmy się dokładnie nad lokalizacją, aby przypadkiem nie znalazły się w miejscu, przez które w przyszłości będziemy musieli poprowadzić instalację wodną lub elektryczną do innej części ogrodu. Wykonanie takich instalacji zawsze powierzajmy fachowcom. Dokonywanie jakichkolwiek przeróbek na własną rękę może zakończyć się tragicznie.

Gaz, woda i prąd

Zanim wzniesiemy jakikolwiek element małej architektury ogrodowej, zapoznajmy się z rozmieszczeniem instalacji gazowych, wodnych i elektrycznych na terenie naszego ogrodu. Nie należy wznosić na nich żadnych konstrukcji z fundamentem.

Gaz nie ma wprawdzie wielkiego związku z ogrodem, ale kanały i otwory wentylacyjne zdecydowanie tak. Regularnie sprawdzajmy, czy nie zarastają ich pnącza.

Najważniejsza w ogrodzie jest woda. Warto, by przynajmniej jeden kran był zainstalowany na zewnątrz. Jeśli mamy taką możliwość, zamontujmy także dodatkowy przy grządce z warzywami, a jeśli jesteśmy miłośnikami lśniących samochodów – jeszcze jeden przy garażu.

Bez prądu można się w ogrodzie obejść, jednak odpowiednio rozmieszczone źródła energii elektrycznej znacznie ułatwią nam życie, począwszy od nocnego oświetlenia, na elektrycznym sprzęcie ogrodowym skończywszy. Pamiętajmy, by wszystkie gniazdka zewnętrzne były wodoszczelne oraz zaopatrzone w dodatkowe bezpieczniki w skrzynce bezpiecznikowej. Źródło prądu powinno znajdować się w patiu, cieplarni, domku ogrodowym czy altance.

Bezpieczeństwo

Właściwe wykonanie instalacji, zwłaszcza w cieplarni czy w ogrodzie wodnym, ma ogromne znaczenie. Jeśli w cieplarni instalujemy przewody ogrzewające glebę, wentylatory, pompy i oświetlenie, zapotrzebowanie na energię będzie dość spore. Dlatego dobór właściwych przewodów elektrycznych powierzmy fachowcowi. Podobnie rzecz ma się z urządzeniami zasilanymi prądem trójfazowym.

W wypadku oświetlenia warto zastosować transformatory zmieniające napięcie sieciowe na niskie, dużo bezpieczniejsze napięcie rzędu 12 V. Lampy zasilane baterią słoneczną są nadal dość drogie, jednak nowoczesne rozwiązania oparte na diodach LED już niebawem mogą się okazać rozwiązaniem zarówno bardzo praktycznym, jak i ekologicznym.