Miszpelnik japoński (Eriobotrya japonica)

Miszpelnik japoński (Eriobotrya japonica)

Wygląd: Zielony krzew lub mniejsze drzewo o wysokości około 5-7 m, rzadko wyższe. Korona wykształcona dość nieregularnie i przeważnie luźna.

Gałęzie ukośnie wzniesione lub skierowane prosto w górę. w górnej części korony również zwisające lub odstające w bok, w sumie robią wrażenie niejednolicie ułożonych. Pędy i młodsze gałązki gęsto, wełniście i aksamitnie owłosione na biało, starsze gałęzie już tylko lekko owłosione lub nagie.

Liście skrętoległe, na dość krótkich ogonkach lub prawie siedzące, niepodzielone, podłużne, owalne lub odwrotnie jajowate, na obu końcach zwężone, a z przodu wyciągnięte w krótki wierzchołek. W dotyku wydają się mocne i  sztywne, z wyraźnie zaznaczonymi, łukowato przebiegającymi nerwami, szczególnie wyraźnie występującymi na stronie dolnej. Liście mają 15-25 cm długości, na wierzchu są ciemnozielone i lekko błyszczące, od spodu gęsto owłosione brunatnym lub czerwonawym kutnerem.

Kwiaty w wyprostowanych wiechach na końcach pędów. Gałązki wiechy, tak samo jak pędy, silnie filcowato lub wełniście owłosione. Kwiaty białe, po rozwinięciu mają około 1-2 cm szerokości. Płatki korony czysto białe lub kremowe, jak u wszystkich Różowatych – w liczbie pięciu. Wewnątrz dwie lub trzy szyjki słupka i mniej więcej 20-40 pręcików z zółtawoczerwonawymi pylnikami. Kielich ma pięć działek owłosionych z zewnątrz.

Owoce podobne do jabłka, z pozostającymi resztkami działek kielicha, są eliptyczne lub podłużne, żółtawe do pomarańczowożółtych, mięsiste, o bardzo przyjemnym słodkawym smaku. Zawierają dwa duże, pestkowate nasiona wielkości orzecha laskowego. Występowanie: Miszpelnik pochodzi z Azji Wschodniej (Chiny i Japonia), Na początku ubiegłego stulecia został wprowadzony na obszarze śródziemnomorskim i początkowo był tam sadzony jako drzewo ozdobne. Ze względu na smaczne owoce, gatunek ten obecnie jest uprawiany na plantacjach, zwłaszcza we Włoszech.

Okres kwitnienia: Od września do listopada. Uwagi ogólne: Jesienna pora kwitnienia jest, jak na drzewo owocowe z rodziny różowatych, zupełnie niezwykła. Konsekwencją tego jest, pojawianie się dojrzałych owoców już bardzo wczesną wiosną. Na początku maja można je widzieć we Włoszech na targach owocowych, gdzie są sprzedawane pod nazwą mespoli. Z powodu ich stosunkowo ograniczonej trwałości, me bardzo nadają się do eksportu i dlatego rzadko pojawiają się w Europie środkowej. Soczysty, żółtawy miąższ owocu rozwija się, jak u wszystkich właściwych owoców jabłkowatych, nie z owocolistków, tylko z dna kwiatowego.